Finansal Risk Çeşitleri

Ekonomide risk, son derece önemli bir konudur. Finansal risk çeşitleri, başta yatırımcıların daha sonra da ekonomistlerin ilgisini çokça çeken konuların başında gelmektedir. Ekonomi ile ilgili atacağınız bir adımın ya da yapacağınız bir yatırımın getirisi risk olarak düşünülebilmektedir.

Yatırımınızın olumsuz sonuçlanma ihtimali finansal risk çeşitleri grubunda değerlendirilebilmektedir. Riskler sistematik ve sistematik olmayan risk şeklinde iki gruba ayrılır ve bu iki grupta başlıca şekilde incelenir.

Finansal Risk Çeşitleri Nelerdir?

Finansal risk çeşitleri, birçok gruba ayrılmaktadır. Piyasa riski, bunların arasında ilk sırada yer almakta, döviz kurlarında kaybetme, piyasa üzerinde yatırımınızı kaybetme gibi durumları içermektedir. Birçok kişinin almış olduğu riskler arasında piyasa riski bulunmaktadır. Özellikle altın almak ya da Euro alıp bundan kar edilmesini beklemek bu gruba girebilir.

Kredi riski de, finansal olarak risk çeşitleri grubunda değerlendirilebilir. Bu risk, sözleşme ve bu sözleşmedeki yürürlükleri kapsar. Ülke kredileri ve bu kredi puanları, ülkenin risk grubunu teşkil etmektedir. Likidite riski de varlıklarınızı ihtiyaç duyduğunuz anda nakit paraya çevirememe riski ile karşı karşıya kalışınız durumunu ifade etmektedir. Finansal risk çeşitleri arasında en önemlisi hiç kuşkusuz ki operasyonel risktir.

Bu risk, bilişim sektörünü ve bu sektörden doğan güvenlik açıklarını ifade etmektedir. Risk alması halinde kişinin ya da firmanın en çok kaybedeceği grubu da bu grup oluşturmaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi