Fibonacci Analizi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fibonacci analizi, ismini ünlü matematikçi olan Fibonacci’den almıştır. Matematik alanında birçok teoriyi açıklayan ve ismini verdiği uygulaması ile tanınan Fibonacci, doğadaki düzenden etkilenerek bu çalışmayı yapmıştır. Canlı ve cansız sayıları derinlemesine inceleyen Fibonacci, canlı ve cansız varlıkların sayılarının belirli bir düzene uyduğu, belirli bir orana bağlı olarak da artıp azaldığını savunmaktadır. Bu çalışmalarının sonucunda da herkes tarafından bilinen altın oran teorisini geliştirmiştir.

Fibonacci analizinin yatırım piyaslarında nasıl kullanılacağına bakacak olursak da, fiyat dalgalanmalarından yola çıkabiliriz. Bilindiği üzere döviz piyasaları, emtia ve kıymetli madenlerin yer aldığı piyasalarda hiçbir şekilde fiyatlarda sabitlik söz konusu değildir. Fiyatlar kimi zaman hızlı bir artış sağlarken kimi zaman düşüşe geçmekte ya da durağan döneme girmektedir.

Uzmanlar tarafından Fibonacci’nin geliştirdiği sayı dizileri incelenmiş ve yatırım araçlarının fiyat oluşumları sırasında doğru tahminler yapılabileceği anlaşılmıştır. Teknik analizler sırasında özellikle foreks yatırımcılarının kullanmış olduğu bu metod, yükselen fiyatların hangi zaman aralıklarında geri çekilmeye uğrayacağı veya düşüşe geçen herhangi bir yatırım aracının hangi vakit aralığında yükselişe geçeceğini araştırmakta ve kesin olmasa da doğruya yakın sonuçlar vermektedir.

Fibonacci Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fibonacci analizinin temeline bakıldığı zaman tavşanların üreme biçimlerine göre bir sayı dizisi hazırlanmıştır. Bu diziye göre sıralama şu şekildedir. 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55.....

Kısa bir inceleme sonucunda anlaşılacağı gibi her değer kendinden önceki ile toplandığında bir diğer sonucu ifade etmektedir. Teknik analizler sırasında Fibonacci analizi nasıl kullanılır diyorsanız da, ilk olarak grafikleri yorumlamakla işe başlayabilirsiniz. Teknik analizler sırasında foreks yatırımcılarının sıklıkla kullandığı forex grafiklerinde, fiyatlar ve zaman aralıkları karşılarına çıkmaktadır. Burada önemli olan en temel kavram tekrar söylüyoruz grafiklerin doğru yorumlanmasıdır. Bir önceki değerin Fibonacci kat sayısına yaklaştığında ya da uzaklaştığında ne gibi değişimler ortaya koyduğunu ancak bu şekilde inceleyebilirsiniz. Fibonacci tarafından ortaya konulan sayı dizilerine uygun bir seri elde edebiliyorsanız, yatırımlarınızın olumlu seyir ettiği ya da incelediğiniz yatırımın değer artışı yaşayacağını da yorumlayabilirsiniz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi