Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Faiz oranları, ekonomi ile alakalı olan pek çok kişinin bildiği, yüksekliği ya da düşüklüğü piyasada çalkantılar meydana getirebilen bir olgu olarak açıklanabilir. Ülkemizin ekonomik faaliyetlerinin başında bulunan Merkez Bankası, faiz oranlarının belirlenmesinde pek çok yöntem kullanır.

Faiz oranları birçok etkiye bağlı olarak belirlenir, olağan dışı durumlarda tekrar yükseltilebilir ya da düşürebilir. Piyasanın gidişatını tamamı ile etkileyen faiz oranları ülkenin içinde bulunduğu ekonomik duruma göre şekil almaktadır.

Merkez Bankası Faiz Oranları İçin Nasıl Bir Çalışma Yapar?

Faiz oranları, piyasaların birbirleri arasındaki etkileşimin belirlenmesi, para politikasının belirlenmesi ve bunun gibi pek çok durumda açığa çıkarmak için vardır. Piyasaların birbirleri ile iletişimini dinamik tutmak, enflasyonun gidişatı ve enflasyonun ülkeye ekonomik etkisi, faiz oranlarının belirlenmesinde en önemli unsurdur. Yani, enflasyon ve faiz oranları tamamen birbiri ile ilişkilidir. Merkez Bankası, faiz oranlarını belirlerken, birçok unsura dikkat etmektedir. Faiz oranlarının belirlenmesi ile ilgili takip edilen başlıca ilki ‘hesap verilebilirlik’ ilkesidir. İkinci adımda da ‘şeffaflık’ ilkesi yer almaktadır.

Merkez Bankası tarafından faiz oranlarının belirlenmesinde çeşitli ülkelere ait para birimlerinin piyasadaki seyri, üretim açıkları, dünyayı etkileyen petrol ve mineral fiyatları göz önünde bulundurulmaktadır. Merkez Bankası, faiz oranları belirleyerek enflasyon değerini ülke içerisinde sabit tutmak ve ekonomik düzeni sağlamayı amaçlamaktadır. Bununla ilgili yetkili birimler tarafından detaylı bir araştırma sonrası belirlemeler yapılır.

Faiz Oranları Sabit mi Kalır?

Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranları, birçok unsura göre değişiklik gösterebilir. Başta uluslararası piyasalar ve uluslararası alandaki dengeler, enflasyon üzerinde doğrudan etkili olduğu için faiz oranlarının belirlenmesinde de etkilidir. Kredi büyüklükleri de enflasyon üzerinde son derece büyük bir etki bırakır. Bütün bunlarla beraber değerlendirildiğinde faiz oranlarının belirlenmesinde bir süreklilik olduğundan söz etmek mümkündür. Faiz oranları sürekli olarak değişmekte, bu sayede de ekonomide istikrar sağlanmaktadır. Önümüzdeki günlerde Merkez Bankası’nın bu oranlar konusunda bir değişikliğe gitme ihtimali olduğu düşünülmektedir. Bu durum piyasalardaki dalgalanmanın önüne geçmek içindir. Uzmanlar tarafından atılacak adımlar yorumlanmaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi