Evalüasyon Nasıl Yapılır?

Bankacılık işlemlerinde yalnızca ülkemizde geçerli olan Türk Lirası değil, birçok ülkenin para birimi de işlemlere dahil edilebilmektedir. Döviz hesapları üzerinden yapılacak olan bu işlemlerde, kişiler ister birikim yapmak isterlerse de yatırım yapma isteği ile bu hizmetlerden faydalanabilirler.

Bu doğrultuda işlem yapan kişilerin karşılarına çıkan bir bankacılık terimi olan evalüasyon, banka kayıtlarına geçen dövizler ile yakından alakalıdır. Genel olarak bir tanım yapılması gerekirse, evalüasyon işlemi, banka kayıtlarına geçirilen ve sabit kur üzerinden kayıt edilen döviz kurlarının, her ayın sonuna gelindiğinde geçerli olan cari kur değerine bağlı olarak yeniden değerlendirilmesi ve kayıtların güncellenmesi işlemidir.

Bankacılık faaliyetlerinde sık sık kullanılan bu tabir, günümüzde yalnızca döviz kurları üzerinden yapılan işlemler için değil, emtia değerleri ile bankalarda kayıt oluşturan kişilere de sunulmaktadır. Bu doğrultuda bakıldığı zaman, döviz bakiyeleri ve altın gibi birikim araçlarına da her ayın son günü evalüasyon işlemi yapıldığı görülecektir.

Nasıl ki döviz kurlarında ay sonunda güncel cari kur değerlerine göre güncelleme yapılıyorsa, altın ya da bunun gibi birikim aracı olan emtialarda da ay sonuna gelindiği zaman güncel cari fiyatlar üzerinden değerleme yapılacaktır. Vergi Usul Kanunu’nda açık bir şekilde kuralları belirtilen evalüasyon işlemi için, düzenleme ve denetleme görevi tamamen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na verilmiştir. Böylelikte yaşanabilecek sorunların da önüne geçilmiştir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi