Euro Kaç Yılında Kullanılmaya Başlandı

Euro, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin çoğunun kullandığı para birimidir. Avrupa Birliği oluşumu hem Avrupa ülkeleri arasında sınırları kaldırmayı hem de ekonomik olarak tek yolda ilerlemeyi hedefleyen bir zihniyeti içerdiği için bu birlik üyelerin ortak olarak kullanacakları para birimi Euro olarak belirlendi.

Kısa adı AB olan Avrupa Birliği, 7 Şubat 1992'de Maastricht Antlaşması gereklerince, 28 Eylül 1992 tarihinde kurulmuştur. Kurulduktan sonra birliğe üye olan ülkelerin ekonomik ve sosyal yapılarında bir çok düzenlemeye gidilmiştir. En önemli değişimlerden biri tabi ki bu birliğe üye ülkelerin kendi para birimlerini terk ederek, birlik üyelerinin ortak olarak kullanacağı ve euro olarak isimlendirilen para birimine geçiş yapmasıydı.

Birlik üyelerinin ortak para birimi olan Euro'yu kabul etmesi ise 16 Aralık 1995 tarihine denk gelir. Dünya para piyasalarında yerini aldığı tarih ise 1 Ocak 1999'dur.2002 yılında ise Euro banknotları basılmaya başladı ve piyasaya akışı sağlandı.

Avrupa Birliği üyeleri arasında Euro'yu kullanmayanlar bulunsa da çoğu üye ülke bu para birimini kullanmaktadır. Euro kullanan ülkeler ise şu şekilde: Almanya, Avusturya, Estonya,Slovakya, Finlandiya,Belçika, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Yunanistan, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz ve Slovenya.
Euro simge olarak € işaretini kullanmaktadır. Genel kontrolü Avrupa Merkez Bankasından üye ülkelerin merkez bankalarından yapılmaktadır.
İlk zamanlar 15 merkezden basımı gerçekleştirilen Euro, tek seferde 650 milyar euroluk banknot basımı gerçekleştirdi.

Günümüzde Euro bölgesi dünyanın en güçlü ekonomosine sahip bölge olarak kabul edilmektedir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi