Euro/Dolar Paritesinde Uzun Pozisyon Açılışı Nasıl Yapılır?

Yatırım piyasalarının tamamında kullanılabilen parite kavramı, yatırım türlerinin birbirine oranlaması ile yapılmaktadır. Örnek verecek olursak; döviz piyasalarında işlem görmekte olan yatırımcıların en çok tercih ettiği Dolar ve Euro’dan yola çıkabiliriz.

Yapılan hesaplama Euro/Dolar paritesi üzerinden oalcaksa, bu durumda baz alınan para biriminin Dolar olduğu görülmektedir. Değeri yüksek olan para biriminin diğerine olan oranının söz konusu olduğu bu işlemlerde, hesaplamalar ise biraz farklı şekilde yapılmaktadır. Euro/Dolar paritesinde yapılan işlemlerden en çok kullanılanı ise, uzun pozisyon açılışıdır.

Örnek verecek olursak, Euro/Dolar paritesinin kullanılarak açtırılacak bir uzun pozisyonda karar verilmişse, bu durumda Euro’nun Dolar’a karşı değer kazanacağı düşünülmektedir. Böyle bir düşüncenin ardından açtırılacak uzun dönem açılışında, işleler ise şu şekilde yapılmaktadır.

Kaldıraç oranının 1:10 olduğunu varsayalım.

En önemli olan paritenin yani Euro/Dolar paritesinin alış fiyatının ise 1.08355 olsun.

Alacağımız işlem pozisyonu Euro için uzun Dolar için kısa olacaktır.

Vereceğimiz işlem yani emir türü burada Alış şeklinde olacaktır.

100 bin Euro değerinde bir işlem yapılacağını varsayarsak, işlem maliyetimiz burada 1,08355 Dolar olacaktır.
Gerekli teminatımız ise; 1,083.35 Dolar olacaktır.

Piyasalarda yapılan analizler sonucunda, uzun pozisyonda bir işlem yapılması düşünülüyorsa, bu şekilde bir hesaplama yapılacaktır. Fakat asıl önemli olan, Euro ve Dolar paritesinin geleceği hakkında tahminlerde bulunmak ve tahminleri doğrulayacak analizlere ulaşmaktır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

USD
19:00
Ham Petrol Stokları
Şimdi: -6,861M | Tahmin: -3,536M | Önceki: -4,948M
USD
19:00
Cushing, Oklahoma Ham Petrol Stokları
Şimdi: -4,184M | Tahmin: - | Önceki: -2,395M