Euro’nun üzerinde kimlerin resmi var?

Bizim Türk lirası üzerinde ve doların üzerinde belirli kişilerin resimleri vardır. Her birey ülkenin geçmişinde bir olayına etki etmiştir. Bu bireyler genelde tarih sahnesinde ülkeleri için çok şey yapmış insanlardır.
Dolar ve ülkemizdeki Türk Lirası üzerinde bu durum söz konusu iken Euro üzerinde bu durum söz konusu olmamaktadır. Euro paralarının üzerinde insan yüzü yoktur. Ayrıca Amerikan dolarının banknotlarının üzerinde önemli şahsiyetlerden olan Abraham Lincoln, Hamilton, Andrew Jackson, Benjamin Franklin gibi önemli isimler vardır.

5 Euro üzerinde: Normal klasik bir dış cephe resmi onun arkasında ise eski dönemden kalma bir köprü resimi vardır.

10 Euro üzerinde: Antik Roma dönemini resmeden bir dış cephe fotoğrafı ile arkasında o dönemi anlatan bir roma köprüsü vardır.

20 Euro üzerinde: Işıga tutulduğunda üzerindeki pencere resmi şeffaf hale gelmektedir. Üzerinde mitolojinin önemli figürlerinden olan Europe'nin portresi bulunur.

50 Euro üzerinde: Antik çağdan günümüze kadar Avrupayı simgeleyen nesnelerin resimleri bulunmaktadır.

100 Euro üzerinde: Yine antik çağdan kalma bir resim karşımıza çıkmaktadır. Avrupayı simgeleyen figürlerle bezenmiş haldedir.

200 Euro üzerinde: Banknot üzerinde yanyana duran iki kapı resmi bulunuyor. Kapılarıdan biri açık diğeri kapalı olarak resmedilmiştir.

500 Euro üzerinde: Günümüze daha yakın olan modern bir bina ile onun arkasında yine eski paralarda olduğu gibi modern bir köprü yer almaktadır.

Euro paralarının üzerindeki resimler kronolojik olarak düzenlenmektedir. En düşük banknot olan 5 Euro üzerinde yer alan resimden sonra en yüksek Banknot olan 500 Euro’ya kadar tarihteki önemli yerlerin resimleri koyulmuştur. Dış cephe fotoğraflarının sürekli olarak resmedilmesi diğer dünya paraları ile aralarında fark olduğunu bir göstergesidir. Örnek verecek olur isek Amerika doları üzerinde geçmiş dönemlerinde yaşamış ünlü bilim adamları, tarihçiler, profesörlerin resimleri vardır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi