Emlak Bankası Ne Zaman Kuruldu?

Türkiye’de faaliyetleri bulunan kamu bankalarına baktığımız zaman, akıllara genellikle Halkbankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank gelmektedir. Şuan için geçerli olan bu kamu bankalarının yanı sıra, 2000’li yılların başında belirli sebeplerden dolayı bankacılık faaliyetleri durdurulan ve kapatılan bir kamu bankamız daha bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde hakkında çıkan haberler ile tekrar açılması gündeme gelen bu bankanın ismi Emlak Bankası’dır. Türkiye Emlak Bankası olarak yıllarca ülkemizde hizmet vermiş olan bu banka, iki farklı bankanın bir araya gelmesi sonucu oluşturulmuştu.

8 Ocak 1988 yılında alınan resmi kararların ardından, Türkiye Emlak Bankası ile Anadolu Bankası’nın birleştirilmesi yönünde bir karar alınmıştı. Dört yıl sonra ise, Denizcilik Bankası Türkiye Emlak Bankası bünyesine dahil edilmişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından 6 Temmuz 2001 yılında alınan karar doğrultusunda, bankanın TC Ziraat Bankası AŞ bünyesinde hizmet sunmaya devam etmesine, karar verilmişti. Bankanın tüm hizmetlerinin kısıtlanma ve mevduat kabul etme yetkisinin sonlandırılması ise tamamen 3 Temmuz tarihinde mümkün olmuştur. Emlak Bankası’nın tekrar açılacağının gündeme gelmesinin ardından bankanın hangi faaliyetlerde ön plana çıktığı çokça araştırılmaktadır.

Şuan için Emlak Bankası’nın dahil olduğu geçmiş projelere baktığımız zaman, Mavişehir, İzmir – Gaziemir, Ataşehir, Ataköy, Ankara – Bilkent gibi büyü projeler karşımıza çıkmaktadır. Tekrar finans hayatına devam edecek olan banka resmi olarak faaliyete geçmemiş olsa da, piyasada çok olumlu haberler yapılmaya başlamıştır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi