EMA İndikatörü Nedir?

Ekonomide al sat yapmak isteyenlerin ya da yatırımcıların piyasayı takip etmelerine olanak sağlayan birçok indikatör bulunmaktadır. Grafiğe dökülen ve böylece yatırımcılara önemli ölçütler veren indikatörlerden bir tanesi de EMA olarak yorumlanabilmektedir. Üstel hareketi ifade eden bu indikatör, borsada önemli bir kavramı karşılamaktadır. Üstel hareketli ortalama olarak yorumlayabileceğimiz, al sat yaparken bize yardımcı olabilecek unsurlar arasında EMA indikatörleri yer almaktadır.

Ortalama kesişme değerine bağlı olarak yorumlanabilen bu değer, isterseniz günlük isterseniz haftalık, dilerseniz de yıllık olarak hesaplanabilmektedir. Yıllık olarak hesaplamalar uzun vadeli al sat işlemleri için kişilere yol gösterici bir rehber niteliğinde olabilirken günlük ya da haftalık unsurlar da kısa vadede al sat yapmak ve bundan para kazanmak isteyen kişilerin tercih ettikleri yöntemler arasında yer almaktadır.

Saatlik parite, bu grafiğin hesaplanmasında önemli bir unsur oluşturmaktadır. DI- ve DI+ değerleri ile sürekli iş birliği halinde çalışılan ve edinilen değerler ile ortaklaşa bir çalışma yürütülerek bir sonuca varılan EMA indikatörü sayesinde, alım satım işlemleri gerçekleştirirken, karlı olup olmadığınızı görmek mümkündür.

Üstel ortalama sürekli olarak değişebilmektedir. Bu indikatörü takip ederek buna uygun bir adım oluşturmak pek çok kişinin tercih edebileceği yolların başında gelmektedir. Bu indikatörün hesaplanması konusunda önemli olan terimlerden bir tanesi de trend analizi olarak karşımıza çıkabilir. Teknik süreçlerin analizi sonrası EMA değeri bulunur

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi