Ekonomide Piyasalara Verilen Hayvan İsimlerinin Anlamları

Finansal terimler birçok yatırımcının meşgul olduğu durumlardan olsa da, finansal sistemlerde kimi zaman bazı hayvan terimlerinin kullanıldığı görülmektedir. Yatırımcıların ekonomide piyasalara verilen hayvan isimlerinin anlamlarını bilmeleri bazı durumları daha iyi kavramaları açısından önemli. Piyasalara verilen hayvan isimlerine baktığımızda kelebek, fil, kuğu, şahin ya da kedi isimleri görülebilecektir. Bu hayvan isimlerinin kullanım şekilleri ise hepinizin yakından bildiği üzere TCMB’nin güvercin tutumu, FED’in açıkladığı güvercin mesajlar ya da FOMC’nin şahin kanadı gibi kelime öbekleri ile karşınıza çıkmaktadır.

Ekonomide piyasalara verilen hayvan isimlerinin anlamlarına baktığımız zaman, şu açıklamaları yapabiliriz.

Şahin
Bu hayvan ismi, sıkı para politikası uygulayan ülkelerde karşınıza çıkacaktır. Çünkü anlam itibari ile uyguladığı politikadan asla vazgeçmeyen bir ülkeyi tarif etmektedir. Genellikle de Amerika’daki piyasalarda bu terim kullanılır.

Güvercin
Finansal yaşamda para politikalarında daha esnek kuralları olan ve ikinci, üçüncü dünya ülkelerinde karşılaşılan bu terimde, toleranslar gelişmiş ülkelere yönelik uygulanmaktadır.

Boğa
Eğer piyasada bir artış söz konusuysa yani yukarı yönlü ve hızlı bir artış gözleniyorsa, boğa ismi kullanılacaktır. Pozitif anlamda kullanılan bir terimdir.

Ayı Piyasası
Hayvan isimlerinin kullanıldığı ekonomik dünyada, ayı piyasası negatif yönlü kullanılan bir terimdir. Piyasalardaki işleyişin olumsuz olduğu ya da olacağı haberini yatırımcısına vermektedir.

Siyah Kuğu
Piyasalarda alındıktan sonra hızla gelişen ve beklenmeyen durumlar ile karşılaşıldığında kullanılan bir terimdir.

Kedi
Eğer borsalarda varlık fiyatları üst seviyelerden hızlı bir şekilde düşüşe geçiyorsa, sıçrama hareketinin yaklaşacağını haber vermek amacıyla bu terim kullanılır.

At
Hisse senetlerinin alım ve satımı sırasında karşılaşılan bu terimde, değeri sabit kalan bir hisse senedinden söz edilir ve bu hisse senedinin beklenmedik getirilerinden bahsedileceğinde kullanılır.

Kelebek Etkisi
Negatif yönlü bir terimdir. Genelde Çin piyasaları için kullanılır ve kaplama yacak etki olduğunu sembol eder.

Tavşan
Eğer bir piyasaya aşağı ya da yukarı yönlü bir ivme yakalayamamışsa, genellikle bu terim kullanılmaktadır.

Marketteki Fil
Çin ekonomisinde kullanılan bir diğer terimdir. Ekonominin bir anda alt üst olabileceği kaygısını ifade etmektedir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi