Düşen Üçgen Formasyonu Nedir?

Ekonomide teknik analiz işlemlerinde en sık rastlanan üçgen formasyonlardan biri olan düşen üçgen formasyonları, satıcıların alıcılardan güçlü olduğu ayı piyasalarında meydana gelmektedir. Teknik analiz tablosunda her tepenini bir önceki tepenin altında olduğu ve fiyatların düşüş eğiliminde olduğunu belirten formasyonlardır.

Özellikle üçgen formasyonlar; fiyat olarak destek görevinde bulunan yatay trend çizgisinin fiyat bakımından direnç vazifesinde bulunan trendin kesişmesiyle ortaya çıkar ve meydana gelen üçgenin uç noktası aşağı yönlü olduğundan düşen formasyon olarak ifade edilir. Bu formasyonlar yükselen üçgen formasyonlarının sahip olduğu tüm özellikleri içerisinde barındırmış olsa da simetri gibi çalışma gerçekleştirir.

Düşen üçgen formasyonları, yükselen formasyon piyasaları olarak bilinen boğa piyasası da görülmekte ve dönüş formasyonu olarak ifade edilen fiyat trendlerinin değişeceği yönünde kullanıcılara bilgi verir. Bu formasyonda meydana gelen dip seviyeler genellikle düz bir çizgi ile oluşurken tepe seviyeler ise kendin önceki seviyenin altında meydana gelir. Bu cihetle tepe ve diplerin oluşturduğu çizgiler formasyonda meydana gelen üçgeni oluşturur.

Üçgenin ortaya çıkmasından sonra özellikle alt çizginin kırılması ile birlikte fiyatların düşüş yönlü olacağını net bir şekilde gösterir. Düşen üçgen formasyonundaki hedefin tespit edilmesi ile birlikte üçgenin yüksekliği de hesaplanır ve beklentiler bu yüksekliğe göre değişkenlik gösterir. Formasyonun tamamlanması ile birlikte dip seviyelerden alışlar gözlemlenir. Bu alışlar düzeltme hareketi olarak ifade edilirken kısa süreli yükselişlerin aslında işlem hacmini daralttığını gösterir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi