Dow Teorisinin 6 Temel İlkesi

Charles Henry Dow'un bulduğu analiz tekniğidir. Charles Henry Dow, finans muhabirliği yaptığı sırada kendini piyasa hareketleri konusunda geliştirmiştir ve bu alanda daha ileri boyutta iş alanlarına atılmıştır. Finans alanında yaptığı çalışma ve girişimlerinin en verimli ürününü The Wall Street Journal'ı kurarak almıştır.

Yaptığı teknik analizler dizisi daha sonra 'Dow Teorisi' adı altında piyasa tarihine geçmiştir ve hala kullanılan önemli bir teknik olarak yerini korumaktadır.

Hisse senetlerindeki hareketliliği piyasa durumuna göre analiz eden bu teori daha sonra 6 ilke şeklinde guruplandırılmıştır.

Dow Teorisinin 6 Temel İlkesi Nelerdir?

Piyasanın üç hareketi ilkesi: İlk hareket ana harekettir ve birkaç yıl sürebilmektedir. İkinci hareket, orta devre ismini alır ve aylarla belirlenen süreler için geçerli hareketlerdir. Üçüncü hareket ise, günlerle belirlenen hareketlerdir bazen bir ay veye bir ayı bira geçen bir süreyi de kapsayabilir.

Piyasa Trendlerinin Fazları: Bu fazlar üç gurupta incelenir. Birincisi birikim fazıdır. Bu faz daha çok piyasadan iyi anlayanların piyasadaki hareketleri yönlendirdikleri fazdır. İkincisi, halk katılım fazzıdır. Bu fazda daha çok trend takip eden ve fazla bilgisi olamayan yatırımcılar piyasayı hareketlendirir. Üçüncü faz ise dağıtım fazıdır ki bu faz yatırımcıların kendi mallarını piyasaya dağıtarak piyasayı hareketlendirdikleri fazdır.

Borsa'nın Haber İndirgemesi: Hisse senetleri hakkında çıkan haberler hisse senedindeki hareketlere yön verir.

Dow Jones Ulaştırma Endeksi: Üretici ve tüketici arasındaki dengenin belirlenmesidir.

Hacim Önemli Bir Göstergedir: Hacin fiyat trendleri üzerinde etkilidir. Bir yerde hacim büyükse bu o alanda sürekli bir büyümeye işaret eder.

Sinyaller durana kadar trendler süreklidir: Piyasa kirliliği olduğu zamanlarda bile asıl hareket bir süre fark edilmese bile sonunda kendini gösterecektir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi