Döviz Kuru Tahmin Yöntemleri

Döviz kuru, yatırımcıların yatırımlarının değerlenmesi için çok önemlidir. Çeşitli ülkelerin para birimlerinin piyasa içerisinde elde etmiş odluğu değer, bu kurlara yatırım yapan kişilerin kazanmasına ya da kaybetmesine neden olabilir.

Dolayısı ile döviz kurunda meydana gelecek değişimi tahmin etmek, bu alanda çok önemlidir. Ekonomi uzmanları döviz kuru tahmin yöntemleri konusunda çok büyük eğitimler alsalar da döviz kuru tahmin etme yöntemleri nispeten daha basittir.

Döviz Kuru Nasıl Tahmin Edilir?

Faiz oranlarını takip etmek döviz kurunu tahmin etmek konusunda son derece önemlidir. Faiz oranlarına bağlı olarak döviz kurları düşebilir ya da yükselebilir. Zira merkez bankaları ülke içi piyasalarda sürekliliği ve dengeyi sağlamak için faiz oranlarında sürekli değişikliğe gitmektedir. Bu takip edilerek dövizde meydana gelecek değişiklik takip edilebilmektedir.

Satın alma ve enflasyon arasındaki ilişki de döviz kurunu tahmin etmek konusunda oldukça yardımcı bir kaynak oluşturmaktadır. Döviz kuru tahmin yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerden birisi de satın alma gücü ile döviz kuru hesaplamaktır. Bunun dışında tahmin etmenize yardımcı olacak bir yöntem daha bulunmaktadır. Reel faiz oranları yöntemi de döviz kuru tahmin etme konusunda size yardımcı olacak kaynaklardandır.

Burada ‘Uluslar arası Fisher etkisi’ ile döviz kuru hesaplama yoluna gidilmektedir. Kısaca döviz kuru tahmin yöntemleri konusunda iyi olmak istiyorsanız, iyi bir ekonomi bilginiz olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi