Doların üzerinde Kimlerin Resmi Var?

Bildiğiniz gibi tüm dünya da paraların üzerinde belirli kişilerin resimleri olmaktadır. Bu kişiler o ülkeler için önemli ve tarihteki isimleri paraların arkasına bastırmaktadırlar. Ülkemizdeki banknotların arkasında bizimde tarihteki eski önemli bilim adamlarımız olmak üzere tarihte etnik rol oynamış birçok önemli kişinin fotoğrafı vardır. Amerikan dolarının üzerinde de önemli isimlerin resimleri bulunmaktadır.

1 doların üzerinde: George Washington

2 doların üzerinde: Abraham Lincoln

10 doların üzerinde: Alexander Hamilton

20 doların üzerinde: Andrew Jackson

50 doların üzerinde: Ulysses Grant

100 doların üzerinde: Benjamin Franklin vardır.

Amerikan dolarının üzerindeki resimler bunlardır. Bu resimler Amerikan dolarının üzerinde uzun yıllardır olan resimlerdir. Bilindiği gibi yukarıdaki önemli insanların isimleri vardır. Her ülkenin geçmiş tarihinde ülkenin kurulmasına ve ya diğer etkenlere yardımcı olan birçok insan bulunmaktadır. Şimdilerde ise ülkeler onların tarihi değerleri ve anılarını yaşatmak için paralarının yani kağıt banknotların arka taraflarına onların resimleri ve isimlerini koymaktadırlar. Her ülkenin oldukça fazla önemli insanları bulunmaktadır.

Tüm bu değerler için son zamanlarda bazı ülkelerde çeşitli oylamalar da ortaya çıkmıştır. Bu oylamalarda hangi isimlerin paranın üzerine basılacağı halk tarafından belirlenmektedir. Ancak bazı ülkelerde ise bu durumu direk olarak ülkeyi yöneten kişiler tarafından belirlenmektedir. Paraların ön yüzünde ve arka yüzünde olan isimler genel de tarihte önemli isimler olmasına karşın bazı durumlarda yakın zamanda güzel işler başarmış önemli insanların da resimleri paralara basılmaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

USD
19:00
Ham Petrol Stokları
Şimdi: -6,861M | Tahmin: -3,536M | Önceki: -4,948M
USD
19:00
Cushing, Oklahoma Ham Petrol Stokları
Şimdi: -4,184M | Tahmin: - | Önceki: -2,395M