Değişken Getirili Yatırım Araçları Nelerdir?

Yatırım yapmak için hazırlık yapan bireyler, ilk etapta sermayesinin sabit getirili bir araçta mı yoksa değişlen getirisi bulunan yatırım araçlarında mı değerlendirilmesi gerektiğine karar vermesi gerekmektedir. Şuan piyasada bulunan değişken getirili yatırım araçlarına baktığımız zaman, karşımıza birçok alternatif çıkacaktır. Örnek vercek olursak; hazine bonosu ya da tahvilleri gösterebiliriz.

Bu yatırım araçlarını tercih eden kişiler, belirli vade süreleri için geçerli olan kıymetli evrakları alacaktır. Alım işlemi sırasında, vade süresi tamamlandıktan sonra bireylere ne kadar getiri sağlanacağı açık bir dil ile ifade edilmektedir. Bundan dolayı, sermayesini kolay yoldan katlamak ve risk almak istemeyen kişilerin bu yatırım araçlarını tercih ettiği görülmektedir.

Değişken getirili yatırım araçlarında ise, herhangi bir vade süresi zorunluluğu olmaksızın, sürekli değişen fiyatların ve getirilerin hakim olduğu yatırım araçları karşımıza çıkacaktır. Bunun en güzel örneği ise altın ve döviz yatırımlarıdır. Kişiler kendilerine ait sermayeleri ile bu alandaki yatırım araçlarından alım yaparken, ertesi gün ya da uzun vadede ne kadar bir getiri sağlayacaklarını hesap edemeyecektir. Yalnızca yapılacak analizler ile birlikte, yakın tarihler için ortalama bir değer tespiti yapılabilmektedir.

Değişken getirili yatırım araçları arasında son dönemlerin en popüleri ise hisse senedidir. Hem borsa hem de bankalar aracılığı ile ulaşılabilen borsa sistemi üzerinden yapılacak bu yatırımlarda, ileriye dönük ciddi tutarlarda yatırım yapılmaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi