Dalgalı Kur Sistemi Özellikleri

Dalgalı kur sistemi, bir ülkenin para değerinin piyasadaki arz ve talebe göre şekillenmesidir. Bu kur sistemi serbest döviz kur rejimi veya esnek kur sistemi olarak da bilinmektedir. Uluslararası para birimi değerlerindeki değişimlere göre ulusal para değer kazanıp kaybetmektedir.

Kur rejimi devletin müdahalesine göre hafif müdahaleli dalgalı kur ve serbest dalgalı kur olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Serbest dalgalı kurda her ne kadar devlet müdahalesi bulunmasa da ulusal paranın değeri beklenmedik değişimlere maruz kalabilmektedir. Devlet bu durumda devreye girerek piyasaya döviz satarak veya satın alarak küçük çaplı bir müdahale ile piyasayı kontrol altına almaya çalışır. Böylelikle para biriminin piyasadaki değerinde büyük oynamalar meydana gelmez.

Dalgalı kurun önemli avantajları bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi uluslararası piyasada meydana gelen krizlere karşı dirençli olmasıdır. Ulusal piyasada döviz kurları ayarlanarak yeni oluşan duruma uyumlu olması sağlanmaktadır. Olumlu olarak söyleyebileceğimiz diğer özellik ise kurun dalgalı olmasından dolayı kurun değerlenmesi odaklı rekabet kaybının oluşmamasıdır. Merkez bankası serbest şekilde para politikaları oluşturup ve bu politikaları uygulayabilmektedir.

Olumsuz olarak söyleyebileceğimiz ise dış ülkelerin kur politikalarında oluşan enflasyon bu sistem yoluyla ülke kuruna yansıyabilir. Kurda meydana yükselmeler çeşitli banka ve firmaları büyük oranda etkileyecek ve bu etki sonuncunda ekonomi kolay şekilde zarar görebilecek hale gelir. Bunun gibi bir durum ekonomideki risk algısının artmasına sebebiyet verebilir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

USD
19:00
Ham Petrol Stokları
Şimdi: -6,861M | Tahmin: -3,536M | Önceki: -4,948M
USD
19:00
Cushing, Oklahoma Ham Petrol Stokları
Şimdi: -4,184M | Tahmin: - | Önceki: -2,395M