Broker Nedir? Broker Türleri

Ticari görüşmelerde veya işlemlerde güvenilir bir temsilci gerekir. Broker adı verilen bu işlem uzmanı alıcı ve satıcı arasındaki işlemin güvenilir ve hızlı olmasını sağlar.

Alım satım işlemlerinde alan ve satana aracı olarak bu işi yapan bir şirket veya kişi görevlendirilir. Broker, bir anlaşma yapıldığında bir komisyon karşılığı alıcı ile satıcı arasındaki işlemleri düzenleyen bireysel bir kişidir. Aracının görevi, güvenli bir şekilde hızlı çözüm desteğidir. Broker alıcı veya satıcı olarak davranır ve anlaşmanın başlıca taraflarından biridir.

Broker'lar finans, sigorta ve gayrimenkul gibi uzmanlık gerektiren alanlarda genellikle lisanslı uzmanlardır. Tazminat oranı, aracılık veya komisyon olarak adlandırılan maaşları ( ücretleri ) yasayla veya belirli alışverişlerde ticaret türüne göre işlemin sabit bir yüzdesi şeklinde belirlenir.

Asal sorumluluğu satıcıları ve alıcıları bir araya getirmektir ve bu nedenle bir komisyoncu bir alıcı ile bir satıcı arasındaki kolaylaştırıcıdır. Örnek olarak, mülk satışını kolaylaştıran bir emlak komisyoncusu verilebilir.
Brokerler ( komisyoncular ) fiyat, ürün ve piyasa koşullarıyla ilgili piyasa bilgileri de sağlayabilir. Broker'lar satıcıyı (zamanın% 90'ı) veya alıcıyı (% 10) temsil edebilir ancak ikisini aynı anda temsil etmeyebilir. Örneğin menkul kıymetler müşterisi adına satması veya satın almasını sağlayan bir borsacı olabilir. Brokerler hisse senedi, tahvil ve diğer finansal hizmetlerin satışında büyük bir rol oynamaktadır.

Borsa brokeri hisse senedi, tahvil, emtia veya opsiyon konusunda uzmanlaşmış bir aracı olarak hareket eder. Borsada kayıtlı olan brokerler tercih edilmelidir.

Bir aracı kurum kullanmanın avantajları vardır. Birincisi, pazarlar hakkında bilgililer ve muhtemel hesaplara hakim durumdalar. Komisyoncular, en geniş alıcı tabanına ulaşmak için araçlar ve kaynaklara sahiptir. Daha sonra bu potansiyel alıcıları, potansiyel satın alımı destekleyecek gelir karşılığında görüntülerler. Öte yandan, bireysel bir üretici, komisyoncu olarak müşterilere aynı erişimi sağlayamaz. Bir komisyoncuyu kullanmanın diğer bir yararı maliyettir.

Bir aracı işe almadan önce, araştırmak gerekir. Gayrimenkul, borsa brokerleri gibi bazı unvanlı brokerler yasal şartlarda terimi kullanmaya uygundurlar. Yasal belge veya kayıt üzerinden çalışırlar. Bazı brokerler lisans veya eğitim gerekliliğine sahip değildir.

Broker türleri

Aracı firma
Iş komisyoncusu
Kargo komisyoncusu
Otomobil nakliyesi komisyoncusu
Emtia komisyoncusu
Gümrük komisyoncusu
Bilgi brokeri
Sigorta komisyoncusu
Fikri mülkiyet komisyoncusu
Yatırım komisyoncusu
Ortak girişim komisyoncusu
Evlilik komisyoncusu
İpotek komisyoncusu
Opsiyon komisyoncu
Rehinci
Güç komisyoncusu
Ana broker
Emlak komisyoncusu
Gemi komisyoncusu
Sponsorluk komisyoncusu
Borsa komisyoncusu
Büro komisyoncusu
Hizmet ofisi komisyoncusu

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi