Borsada Hisse Senedi Fiyatlarının Değişimi

 

Borsada oynayanların merak ettiği konuların başında hisse senedi fiyatlarının yükselip, düşüşe geçmesi gelmektedir. Borsada kazandıran nokta; senetlerin düşmesi ya da tersine yükselmesidir. İşte bu nedenle tek gayesi para kazanmak olan borsa yatırımcıları fiyatların hangi kriterlere göre değiştiğini merak etmektedir. Kazanmak için fiyatlandırma analizi hazırlayan yatırımcılar, borsadaki hamlelerini de kafalarında belirledikleri analize göre yapmaktadır. Fiyatların değişim sürecinin bilinmesi asıl amaçtır. Borsada kazanmanın altın kuralı fiyat analizi yapabilmektir.

Borsada Arz-Talep İlişkisi

Öncelikle kabul edilmeli; fiyatların geleceği bilinmez ancak ve ancak tahmin edilir. Fiyatların değişmesi ise tek bir nedenle açıklanamaz. Fiyat değişimine neden olan pek çok etmen bulunmaktadır. Süreci etkileyen başlıca faktörler de; arz ve taleptir. Sürecin işleme noktası ise şöyle; talep çoksa fiyat artar. Ya da tam tersi olarak hisse senedini satmak isteyen çok sayıda yatırımcı bulunuyorsa fiyat düşmektedir. Hisse senetlerinin alıcısı ne kadar çoksa fiyatlar o oranda yükselmektedir. Fiyatlandırmanın değişmesi temelde bu basit mantığa dayanmaktadır.

Bunların yanında; söz konusu dengeyi etkileyen alt faktörler de bulunmaktadır.

Siyasi olaylar ve şirket içi yaşananlar süreci doğrudan etkilemektedir. Yatırımcıların ilk yapması gereken fiyatları sıkı takip etmektir. Fiyatlar düştüğünde satın almak her zaman kazanç sağlamaktadır. Hisse senetlerini satmak içinse doğru zaman beklenmelidir. Fiyatlar yükseldiği anda, hisse senetleri elden çıkarılmalıdır. Fiyatların etkilenme sürecinde zamanın önemi de göz ardı edilmemelidir. İşlem saatlerinde borsanın takip edilmesi gerekir. Çünkü arz ve talebin değişmesi, dolayısıyla fiyatların değişmesi belirli işlem saatlerinde gerçekleşmektedir.

O işlem saatleri içesinde elde bulunan hisse senedinin acil olarak satılması ya da kazanç sağlayacak olan bir hisse senedinin satın alınması gerekebilir. Borsada para kazanmak için piyasanın sıkı takip edilmesi önemlidir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi