Borsada En Çok Kullanılan Kavramlar

Birçok yatırım piyasasının baz alarak temellerini attığı borsa, tamamen ekonomi bilgisine dayanan kurallar ile yatırımların gerçeğe dönüştürüldüğü bir yatırım piyasasıdır. Ülkemizde binlerce yatırımcı sayısına sahip olan borsada kullanılan onlarca farklı terim bulunmaktadır.

Eğer ekonomi alanında kişilerin yeteri kadar bilimsel bilgisi bulunmuyorsa bu kavramları anlamaları, dolayısıyla da doğru bir yatırım yapabilmeleri ne yazık ki olanaksızdır. Bu yüzden, tüm yatırımcıların bilmesi gereken ve temel anlam ile yatırımlarda önem arz eden kavramları şu şekilde özetleyebiliriz.

Açığa Satış İşlemi: Kişilerin kendisinin sahip olmadığı bir menkul kıymeti, ödünç alma şartı ile satma işlemine verilen isimdir.

Alacak Devir Hızı: Hisse senetleri arasında herhangi bir üstünlüğü ya da özel hak sağlamayan özellikteki hisse senetleridir.

Blok Satış: Eğer bir şirket, mevcut hisselerinin yüzde 10’luk kısmından daha fazlasını satışa çıkarmışsa, blok satış kavramı kullanılmaktadır.

Borsa Dışı Piyasa: Kabul edilen hisse senedi piyasalarının dışında alım ve satım yapılabilen borsalardır. Örnek verecek olunursa; Londra ve New York Borsaları.

Cari Oran: Firmaların kısa bir süre içerisinde borç ödeme gücünü gösteren oransal bir ifadedir.

Cari Faiz Oranı: Piyasaya sunulmuş olan fon arzı ve ona karşılık gelen fon talebinin oranlaması ile oluşan faiz oranıdır.

Deflasyon: Eğer bir ekonomide toplam arz toplam talep değerlerini aşıyorsa, o ülke için deflasyon vardır. Yani; piyasada bulunan talepler, toplam arz miktarını karşılayacak kadar fazla değildir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi