Borsa Nasıl Oynanır?

Geçtiğimiz dönemlerde seans salonlarında geçirilen vakit ile mümkün olan borsa yatırımları, internetin bankacılık ve finans sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmasının ardından, daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ülkemizin en güvenilir yatırım aracı haline gelen borsada, gündelik hayatta ticarete konu olan birçok yatırım aracının alım ve satımı yapılabilmektedir.

Örnek verecek olursak; arpa, buğday ya da pirinç gibi tarım ürünlerinin alım satımını yapabileceğiniz gibi, petrol ya da hisse senedi gibi yüksek değerli yatırım araçlarına da yönelebilirsiniz. Tamamen kişilerin tercihleri ve piyasa durumuna göre tercih edilen yatırım araçlarında, alım ve satım fiyatı arasındaki farklar ile kişilerin kar sağlaması mümkün olmaktadır.

Borsada yatırım yapacak olan kişiler, internet kullanımı ile birlikte olanaklarını arttırmak için, sadece aracı bir kurum seçmeleri yeterli olacaktır. Bunun için bankaların oluşturdukları mobil borsa uygulamalarının kullanılması yeterli olacaktır. Çok düşük bütçelerde bile yatırım yapılabilen borsada, kişiler kendini denemek için bile katılım gösterdiğinden dolayı, banka şubelerine gidilmesine gerek bile olmadan, mobil bankacılık uygulamalarından borsa yatırım hesabı açılabilecektir.

Fakat, internet üzerinden yapılacak yatırımların getiri sağlayacak şekilde olması isteniyorsa, teknik analizlere önem verilmesi ve özellikle de hisse senedi piyasalarında firmaların hisselerinin kısaltılmış şeklinin ne anlama geldiğine bakılması gerekmektedir. Aksi taktirde, hangi hisse senedinin hangi firma ait olduğuna bakılması için tek tek tüm hisselerin incelenmesi gerekebilir. Bu da ciddi bir zaman kaybıdır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi