Borsa Emirlerinde Geçerlilik Süresi

Borsa yatırımları sırasında verilen alım ya da satım emirleri hakkında merak edilen konular arasında olan geçerlilik süreleri, borsada işlem gören tüm yatırım araçları açısından üç farklı şekilde gerçekleşmektedir. Borsa İstanbul’un belirlemiş olduğu şartlara göre bu 3 geçerlilik süresini şu şekilde sıralayabiliriz.

İptale Kadar Geçerli Emirler: Halka arz işlemlerinin gerçekleştirildiği birincil piyasalarda geçerli olan bu emir türünde, isimden de anlaşılacağı üzere kişilerden gelecek talepler doğrultusunda alım ya da satım emirlerinin iptali söz konusudur.

Kalanı İptal Et Emirleri: Bu emir türü, borsa üzerinde yapılan işlemlerin otomatik olarak iptali söz konusudur. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için; fiyatların ve miktarların girilmiş olduğu, buna karşın sisteme gönderim işlemi sağlandığında herhangi bir işlem görülmezse tamamının ya da kısmen işlem görülen emir dosyasında pasif olarak belirtilmeyen, sistemin de kendisinin otomatik olarak iptal etmiş olduğu bir emir türüdür.

Günlük Emirler: Bu emir türünde, isimden de anlaşılacağı gibi verilen alım ya da satım emirleri, seansların kapandığı saate kadar geçerli olmaktadır. Eğer emir türü gün sonuna kadar beklediğinde işlem görmemişse, otomatik olarak iptal edilecektir.

Eğer yatırımcılar tarafından aksi bir durum belirtilmezse, sistem tüm emirleri günlük emir olarak algılayacaktır. Verilen emrin kısmi olarak karşılanması halinde ise, geride bırakılan miktar gün sonuna kadar tutulacak ve yine bir karşılama olmazsa sistem yine iptal edecektir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi