BIST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Endeskler, borsaların devamlılığını sağlaması için son derece gereklidir. Hisse senetleri ile oluşturulan endeksler, yatırımcılara büyük bir avantaj sağlamaktadır. BIST 100 Endeksi oldukça popüler bir endeks türüdür ve birçok yatırımcı bu endeksi takip etmektedir. Borsa ile ilgili bilgiler bu endeks üzerinden takip edilmektedir. Endeks hesaplanırken birçok ayrıntıya dikkat edilir.

Borsada BIST 100 endeksinin hesaplanması, zamana bağlı olarak hesaplanmaktadır. Zamandaki değerler ve fiyat analizleri yapılır. Toplam sembolüne uygun olarak ortaya çıkarılmış bir formül, BIST 100 endeksinin değerinin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır.

BIST 100 Endeksi Ne İşe Yarar?

Ülkemizde ekonomik anlamda yatırım yapan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu kişiler BIST 100 endeks değerlerine bağlı olarak birçok işlem gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile bu endeksin hesaplanması son derece önemlidir. Piyasa içerisindeki dolaşım endeks değerlerinin hesaplanması açısından oldukça önemlidir. Endeksin hesaplanması için diğer bir değer de piyasa kapitalizasyonu olarak bilinmektedir.

BIST 30 da aynı BIST 100 gibi birçok yatırımcının takip ettiği bir borsa değeridir. Yatırımcılar bu borsaları takip ederek düzenli olarak yatırımda bulunurlar. Endeks değerlerinin yükselmesi ya da düşmesi bu işte yatırım yapan kişiler açısından son derece önemlidir. Endeks değerlerinde yaşanan düşme ve yükselişler bankacılık endeksini de etkilemektedir. Bu değerler yatırımcıların piyasa hayatlarını devam ettirmeleri için son derece önemli detaylardan oluşmaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

USD
19:00
Ham Petrol Stokları
Şimdi: -6,861M | Tahmin: -3,536M | Önceki: -4,948M
USD
19:00
Cushing, Oklahoma Ham Petrol Stokları
Şimdi: -4,184M | Tahmin: - | Önceki: -2,395M