BIS NEDİR ?

BIS NEDİR?

Açılımı bank ınternatıonal settlements olan ve ekonomi açısından çok büyük bir öneme sahip olan bir kuruluş konumundadır. Merkez bankalarının merkez bankası olarak adlandırılmakta ve uluslararası bankacılık sistemini düzenlemekte büyük bir güç konumundadır.

1930 yılında Almanya’nın savaş borçlarını ödenmesini sağlamak için hesapların ve ödemelerin tanzimi için oluşturulmuş bir kuruluştur. Günümüzde ise kuruluş amacından çok farklı bir amaç için çalışmalarını sürdürmekte ve önemli bir kuruluş haline gelmiş bulunmaktadır.

Uluslararası devletlerin merkez bankları arasındaki ilişkileri düzenlemek için ve devletler arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek ve düzenlemek için görevine devam etmektedir. Güvenilir bir kuruluş olmasının yanında uluslararası arenada büyük bir rolü bulunmaktadır. uluslararası finans işlemlerinin kolaylaştırılmasına destek sağlarken mali içerikli operasyonlar için kolaylık sağlamaktadır.

Ayrıca finansal ve parasal istikrarın sağlanmasına yönelik olarak merkez bankları ve diğer bağlantılı kuruluşlar ile sıkı bağları bulunmakta ve bunun üzerine çalışmalar yürüten köklü bir kuruluştur. Uluslararası ilişkilerin ekonomi üzerine kurulduğunu düşündüğümüzde bu tarz ilişkilerin kurulmasına destek veren bir kuruluşun önemi az çok anlaşılmaktadır.

Kuruluş 1930 yılında İsviçre’nin Basel kentinde kurulmuştur ve günümüzde hala burada bulunmaktadır ve çalışmalarını buradan yönetmektedir. Kuruluşun sermayesi frank şeklinde ifade edilmektedir. Değer olarak ise 1 altın frank 0,29 gram altının temsil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti olarak Merkez Bankasının 5000 altın frank ile BIS’ in hissedarı konumundadır.

 

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi