Birikmiş Temettü Nedir?

Ekonomik terim olarak kullanılan birikmiş temettü, anonim şirketin elde ettiği kârdan dağıtılmasına karar verdiği miktarın henüz ödenmemiş miktarıdır. Firmanın ileriki bir dönemde hisse senetlerine yeni bir temettü ödemesi yapmak istediğinde ilk olarak var olan birikmiş temettü miktarlarını ödemesi gerekmektedir. Aksi halde yeni temettü ödemesine izin verilmediği gibi dağıtılmasına karar verilen kârlar bilançolarda da borç olarak gösterilir.

Borsa da sıkça kullanılan terimler arasında yer alan temettü; firmanın belirli dönemde elde ettiği kârın nakit veya hisse senedi olarak dağıtılmasıdır. Temettü aynı zamanda kâr payı olarak da bilinmektedir. Hisse sahiplerinin hakları arasında yer alan temettü, hissedarın sahip olduğu miktarına göre dağıtılır.

Temettü alabilmek için hisse sahibi olmanız şarttır. Hisseniz bulunması halinde firmanın belirlediği dönemde ortaklık seviyenize göre temettü almaya hak kazanmış oluyorsunuz. Kâr verimliliği yüksek şirketlerden hisse almak her zaman doğru bir tercih olarak görülür. Firmanın temettü dağıtımı, yıllık net kârını hesaplayıp bu kârdan ödemeleri ile birlikte devlete olan vergisini düştükten sonra sonra kalan miktarın %20’sini temettü olarak dağıtabilir.

Temettü dağıtımı, borsa kullanıcıları için firmanın güvenilir olduğunu gösteren en önemli unsurlardan biridir. Temettü dağıtımı ise; firmalar elde ettiği kâr üzerinden ne kadar temettü dağıtılacağına karar verilmesinin ardından hisse sahiplerinin elinde bulunan miktara göre temettü dağıtımı yapılır. Başta da söylediğimiz gibi temettü dağıtımı yapacak olan firmanın birikmiş temettü miktarının kesinlikle bulunmaması gerekmektedir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi