Bankacılıkta Blokaj Nedir?

Bankada bulunan bir varlığın yetkili mercilerden izin alınmadan sahibi tarafından harcanmasının yasaklanmasıdır. Paranın sahibi tarafından kullanılması engellenirken kesinlikle yasal koşullara dikkat edilmektedir. Bankada bulunan bu değerin kullanımına izin verilmediği için dondurulmuş değer olarak da nitelendirilebilir. Bankacılıkta blokajın uygulanabilmesi için icra ya da vergi borçlarının dışında dış politikadan kaynaklanan nedenlerden de uygulanabilir.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka hesabına konulan blokajın kaldırılabilmesi için hesabınıza blokaj uygulayan kurum ile görüşmeniz gerekmektedir. Bankalar tarafından konulan blokajlar genellikle devlet daireleri tarafından vergi borcu nedeni ile uygulanmaktadır. Eğer maaşlı bir işte çalışıyorsanız blokaj uygulanmasına neden olan kuruma giderek borcunuzun maaşınızdan kesilmesini talep ederek blokajın kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Tabii bunun için çalıştığınız kurum ve blokaj uygulayan kurum arasında bazı resmi yazışmaların gerçekleşmesi gerekmektedir. Ayrıca borcunuz peşin ödenecek bir miktar ise ödemeyi peşin olarak ödeyerek blokenin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Hesabınıza uygulanan blokaj devlet kurumları tarafından uygulanmıyorsa bu işlem icra yoluyla yapılıyor anlamına gelmektedir. Bu durumda alacaklı kişi bütün bankalara yazı gönderir ve bankada o anda bulunan hesaba anında blokaj uygulanır. Fakat bankada kişinin hesabı yok ise bu durum bir yazı ile ilgili alacaklıya bildirilir. Eğer kişi bankaya gönderilen yazıdan sonra bankada hesap açarsa bu hesaba blokaj uygulanmaz. Bunun için bankaya yeniden yazı gönderilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi