Banka Garantili Bonolar

Vadesi 1 yıldan daha kısa çeşitli kurumlarca belli bir bedelin ödenmesi taahhüt edilen menkul kıymetlere bono denir. Bonolar kullanım amaçlarına ve basıldığı yere göre çeşitlere ayrılmakta olup haziren bonosu, değerli maden bonosu, finansman bonosu ve banka bonoları olarak adlandırılır. Bonoların ödeme vadesi 60 günden az 360 günden fazla olmayan menkul kıymetlerdir.

Bono türleri arasında yer alan banka bonoları veya banka garantili bonolar; mevduat toplamayan bankalar ile anonim şirketleri tarafından kullanılır. Bu bonolar anonim şirketlerinin, yatırım ve kalkınma bankalarının borçlu olarak düzenlediği bonolardır. Sermaye Piyasası Kurulunca kayda alınıp ihraç edilecek ıskontoya göre satılan kıymetlerdir.

Banka garantili bonolar borsada halka arzda edilebilir ve bu bonolarından vadesi 2 aydan az 1 yıldan fazla olamaz. Aynı şekilde tahsili satılacak olan banka garantili bonoların vadesi 15 gün ile 360 gün arasındadır.

Halka arz edilmek üzere satışa konulan banka garantili bonoların satış sırasında uygulanması gereken ıskonto oranı yıllık bazda hesaplanırken, banka tarafından da satış süresi içerisinde duyurulması gerekmektedir. Banka bonolarının alım satım işlemleri ayrıca ikinci el piyasasında da serbest olup ayrıca bu uygulamadan bonoları ihraç etmiş olan bankalarda faydalanabilir. Bonolara yatırım yapmak isteyen bireylerin online yatırım piyasası olarak bilinen borsayı kullanabilirler.

Borsada yatırım yapmak için herhangi bir bankadan yatırım hesabı açtırmanız yeterlidir. Birkaç teknik bilgiye sahip olduktan sonra rahatlıkla banka garantili bonolar veya diğer bono türleri üzerinden yatırım yapabilirsiniz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi

USD
19:00
Ham Petrol Stokları
Şimdi: -6,861M | Tahmin: -3,536M | Önceki: -4,948M
USD
19:00
Cushing, Oklahoma Ham Petrol Stokları
Şimdi: -4,184M | Tahmin: - | Önceki: -2,395M