Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi olarak adlandırılan ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden oluşan bölgedeki para politikalarını yönetmek ile sorumlu olan, 19 ülkenin gelişim ve istikrarından sorumlu olan bankadır.

1 Haziran 1998 tarihinde kurulan ve genel merkez olarak da Almanya, Frankfurt seçilen bankanın temel görevi, bölgede geçerli olan ve Dünya ekonomisinde de söz sahibi olan Euro’nun değerinin korunması, avro alım gücünün arttırılması ve bölgedeki 19 ülkenin tamamında da fiyat istikrarının sağlanmasıdır. Yönetim kadrosuna baktığımız zaman 1 Kasım 2011 tarihinden itibaren Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın Mario Draghi olduğunu görmekteyiz.

Avrupa Merkez Bankası’nın Görevleri Nelerdir?

Ülkelerin Merkez Bankalarına baktığımız zaman temel görevin para politikalarının yürütülmesi ve fiyat istikrarının da sağlanması olduğunu görmekteyiz. Bu görev, Avrupa Merkez Bankası’nda da aynı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Merkez Bankası’nın yönetim tüzüğüne bakıldığı zaman birincil görevin her koşulda fiyat istikrarının sağlanması olduğuna yönelik açıklamalar olduğunu görebiliriz. Bunun beraberinde diğer görevleri de şu şekilde sıralayabiliriz.
Fiyat istikrarının her dönem kesintisiz bir şekilde sağlanması ve sürdürülmesi.

Belirlenen yıllar ya da dönemler arasında hangi para politikalarının uygulanacağını belirlemek ve belirlenen hedeflere ulaşmak için bu para politikalarını uygulamak.

Euro bölgesindeki alım gücünü ve Euro’nun uluslarası döviz piyasasında değerinin korunabilmesi için para arzını kontrol altına almak.

Ülke içerisinde yapılacak döviz alım ve satımını sağlamak.

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin para kaynaklarını denetlemek ve yönetmek. (Portföy yönetimi sağlamak.)
Milli ekonomi içerisindeki para dolaşımını sorunsuz bir şekilde sağlamak, ödemeler sistemini denetlemek.

Merkez Bankası’nın yıllık ve dönemlik bilançosunu hazırlamak.

Her dönem için ulaşılması gereken hedefler açıklandığı zaman, bu hedefler için önemli olan istatistiki verilerin sağlanması ve doğruluğunun da teyit edilmesi.

Uluslarası piyasada Avro banknotlarının ihracatı yapılacaksa, bunu gerçekleştirmek.

Avrupa Birliği’ne üye olan 19 ülkenin içerisinde bulunan finansal kurum ve kuruluşları denetlemek, ülke içerisindeki ve kurumlar arasındaki fiyat istikrarını da kontrol altına almak.

Görüleceği üzere, Avrupa Merkez Bankası tek bir ülke için değil, Euro bölgesi olarak adlandırılan ve toplamda 19 ülkeden oluşan kesim ile yakından ilgilenmektedir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi