Arbitraj Nedir?

Ekonomide, iki veya daha fazla piyasa arasındaki fiyat farkından yararlanma uygulaması, arbitraj olarak tanımlanır. Amaç risksiz kar elde etmektir.

Akademik terim olarak arbitraj, herhangi bir olasılık ya da zamansal halde negatif nakit akışı içermeyen ve en az bir devlette pozitif nakit akışı içeren (varsayımsal) bir işlemdir. İşlem maliyetlerinden sonra risksiz bir kâr olasılığıdır. Örneğin, ani olarak alçalma ve yüksek satma fırsatı olduğunda arbitraj mevcuttur.

Prensip olarak, arbitraj risksizdir. Arbitrajın fiyat dalgalanmaları sonucu bazı riskleri vardır. (örneğin, bir para biriminin veya türevin devalüasyonu). Akademik olarak, bir arbitraj, tek bir varlığın fiyat farklılıklarından veya özdeş nakit akışlarından yararlanır; ortak kullanımda, birleşme arbitrajında olduğu gibi benzer varlıklarla (rölatif değer veya yakınsama işlemleri) arasındaki farklılıkları belirtmek için de kullanılır.

Bir banka veya aracı kurum gibi arabuluculuk yapanlara arbitrajlar denir. Bu terim esas olarak tahviller, hisse senetleri, türev ürünler, emtia ve para birimleri gibi finansal araç ticaretine uygulanır.

Piyasa fiyatları kârlı arbitraj yapılmasına izin vermiyorsa, fiyatların bir arbitraj dengesini veya arbitrajsız piyasayı oluşturduğu söylenir. Bir arbitraj dengesi, genel bir ekonomik denge için bir önkoşuldur. Türevler için benzersiz bir risk nötr fiyat hesaplamak için nicel finansta"arbitrajsız" varsayım kullanılır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi