Aracı Kuruma Komisyon Ödeme

Borsa yatırımcılarının bir aracı kurum ile çalışması kendisini bir nevi güvence altına alması demektir.

Aracı kurum, her bir etkinlik için yatırımcı adına işlemleri yürütebilmek adına Kurul'dan yetki belgesi almak şartıyla, menkul kıymetler alış-satış işlerinin haricinde, vereceği hizmet karşılığında belirleyeceği ücret ile repo/ters-repo, portföy yöneticiliği, yatırım danışmanlığı, kredili menkul kıymet, açığa satış işlemleri ve menkul kıymet ödünç alıp-verme prosedürleri ile halka arzlarda, aracılık işlemlerini yürütebilen, kar amacı güderek kurulan bir işletmedir.

Aracı kurum ile çalışan yatırımcı, bu kuruma kendisine sunulan hizmet karşılığında bir ücret öder. Yatırımcı tarafından ödenen hizmet karşılığı bedele 'komisyon' denir.

Aracı kuruluşların komisyon ücretleri farklılık gösterebilir. Komisyonu düşük tutan aracı kurum hakkında doğal olarak her yatırımcının kafasında bir soru işareti oluşur. Acaba komisyon ücretini düşük tuttuğu için bu kurum güvenilir mi? Sorusu her yatırımcının aklından geçmişti. Ancak, bu bakış açısı yanlıştır. Nedeni ise her yatırımcının hisse senedi Takasbank hesaplarında kayıtlı olduğu için aracı kuruluş ya da banka batsa bile, yatırımcının hisse senedi güvence altındadır. Yani komisyonu düşük tutan aracı kurumun hakkında kafamızı sorularla doldurmamız yersizdir. Aracı kurumların komisyon ücretini düşük tutması da o kurumun ilgisiz ve hizmet kalitesinin düşük olduğu anlamına gelmez.

Aracı kurumların kendini piyasada ispatlamasının ardından komisyon ücretini arttırması kaçınılmazdır. Her yatırımcı düşük komisyon ücreti ile çalışan aracı kurumunu tercih etmez. Bazı yatırımcılar komisyon ücreti yerine, internet işlem hızı üst seviyelerde olan ve yatırımcıya sunduğu derinlik ekranı, online veri platformunun yanı sıra 7/24 canlı destek hizmetini göz önünde bulundurarak aracı kurum tercihini yapar.

Aylık işlem hacmi yüksek olan bir yatırımcının istediği aracı kurumla komisyon ücreti için indirim yapma şansı vardır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi