Altın Emtiasında Hedge İşlemi Yapma Kuralları

Altın emtiasının gözde yatırım araçlarının başında gelen altın, yatırımcılarına farklı yatırım imkanlarını sunmaktadır. Bunlardan birisi olan hedge, ileri bir tarihte ortaya çıkabilecek tüm finansal risk ve krizlere karşı yatırım bütçesinin ve altın miktarının korunması anlamına gelmektedir.

Aynı zamanda yatırımların korunma altına alınabilmesi için yapılan işlemlerde bir döviz ya da emtia değerinin, finansal üründe söz konusu bir pozisyondan tam tersi bir işleme alınması ile gerçekleşecektir. Altın emtiasında hedge yöntemi yapılırken, kişilerin en temel amacına baktığımız zaman, ithalat ve ihracat ile meşgul olan kişilerin marjinal piyasalarda oluşacak riskleri ortadan kaldırmak üzere uyguladıklarını görmekteyiz. Kişiler bu işlemler sırasında stop out riskinden korunmak için hedge yöntemini uygulayacaktır.

Altın emtiasında hedge işleminde, finansal risklerin en az olacağı bir yatırımın yapılması da istenmektedir. Bir örnek ile hedge yönteminin altın yatırımlarında nasıl uygulanacağını açıklayacak oplursak; bireysel yatırımcıları ele alabiliriz. Kişiler Dolar üzerinden yatırım yapıyorlarsa ya da gerçek hayatta satın aldıkları herhangi bir gayrimenkulün ödemelerini de uzun vadeli bir şekilde yapmaya hazırlanıyorlarsa, döviz fiyatlarının sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Eğer ileri bir dönemde kişilerin yaoptıkları analizler ya da piyasa tahminleri ile Dolar’da bir yükseliş söz konusuysa, yapılacak olan işlemlerde hedge uygulanır ve ardından da döviz kuru için Dolar’ın değeri, bugünkü değeri ile kabul edilip, ileri dönemdeki yapılacak ödeme işlemlerinde kurun sabitlenmesi sağlanır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi