Akreditif Nedir?

Akreditif, ticarette kullanılan bir ödeme biçimi olarak yorumlanabilir. Risk değerlerine karşın, kişilerin tercih edebileceği ödeme yöntemlerinin başında gelen akreditif, çok sayıda kişi tarafından kullanılmaktadır. Daha güvenli bir ödeme yöntemi olarak algılandığı için kişi kendini böyle güvende hissetmektedir. Ancak bu ödeme yöntemi çift yönlü gruplar için en güvenli ve en az güvenli şeklinde yorumlanabilmektedir.

Ticaret yapan kişi konumunda ve ithalat tarafındaysanız, bu durumda akreditif sizin için güvenli bir yol oluşturmayacaktır. Bununla birlikte ihracatçı konumundaysanız, akreditif sizin için en güvenli yöntemler arasında yer almaktadır. Bankanın bir ibrazı tamamen karşılayacağına dair bir ön görü olarak yorumlayabileceğimiz akreditif, ticaret hayatında çokça kullanılmaktadır.

Akreditif Ödeme Güvenli mi?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, akreditif ödeme ticaretin bulunduğunuz tarafına göre değişmektedir. Dış ticarette çokça kullanıldığı bilinen bu ödeme türü, iki ülke arasında yapılan ticaretlerde de kullanılmaktadır. Akreditif ödeme yapacağını ileri süren taraf, hukuki olarak bu vaadiyle bağlıdır ve sonucu her ne olursa olsun bu durum değişmeyecektir. Dolayısı ile bu ödeme türün kişi açısından son derece bağlı olduğunu ve asla taviz verilmemesi gerektiği sonucuna ulaşılabilir.

Akreditif ödeme alacak olan tarafsanız, bu sizin için son derece önemli bir durum olarak kabul edilebilirken, bu ödemeyi yapacak taraf için bir nevi durumun elini taşın altına koymak olarak yorumlanacağını söylemek de mümkün. Bu ödeme yöntemi halen çok sık kullanılır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi