Akbank Kimin ve Ne Zaman Kuruldu?

Adana'da pamuk işiyle uğraşan çiftçilere yönelik açılan Akbank'ı, Sabancı ailesinin bir üyesi olan Hacı Ömer Sabancı kurmuştur. 1948 yılında hizmet alanı yalnızca çiftçilere yönelik küçük bir banka iken zamanla büyüyerek dünya markası bir banka haline gelmiştir.

Adana'da uzun yıllar hizmet veren Akbank, 14 Temmuz 1950 ilk defa başka bir ilde şube açmıştır. İstanbul Sirkeci'de açtığı şube ile büyümü hızını arttıran banka belli bir süre sonra merkezini İstanbul'a taşıma kararı almıştır. 1954 yılında merkezini İstanbul'a taşımıştır.

İstanbul'da bir çok ilçede şubeler açan Akbank, yurdışına da açılmış ve yurtdışında ilk şubesini Almanya’nın Frankfurt kentinde açma kararı almıştır.

Dünya bankaları arasına giren Akbank, en iyi bankaların araştırıldığı ” Dünyanın en değerli 500 banka markası ” araştırmalarında bir çok kez sıralamaya girmiş ve ilk 100 içinde yer almayı başarmıştır.

Bankacılık sektöründe yaşanan bir çok gelişmelere ayak uyduran ve sorumluluklarını başarıyla yerine getiren Akbank, Ak Yatırım Menkul değerler hizmeti, Ak Portföy yönetimi, Ak Emeklilik, Finansal Kiralama hizmeti gibi bir çok hizmet vermeye başlamıştır.

Akbank günümüzde hala hizmet vermekte ve Türkiye'nin büyük bankaları arasında yer almaktadır. Akbank şu an yüzde 48’9 hisse payıyla Sabancı Holdinge aittir. Diğer hisseler halka açık hale getirilmiştir.

Türkiye genelinde 28 tane bölge müdürlüğü ve yurtiçi ve yurt dışında toplam 1000 tane şubesi bulunmaktadır. Akbank çalışanlarının sayısı ise 16 bin 500 kişidir.
Akbank kırmızı bir logo ve 'sizin için' sloganını kullanmaktadır.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi