Adi Hisse Senetleri Nedir?

Özel ve kamu sektöründe faaliyetlerini sürdüren birçok şirket, hem kendisine yeni hissedarlar bulmak hem yönetim kadrosunu güçlendirmek hem de nakit ihtiyaçlarını sunduğu hisse senetleri ile karşılamak için, piyasaya hisse senedi arz etmektedir. Sunulacak olan hisse senetleri, piyasaya arz edilmeden önce, ilk etapta Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılmakta ve gerekçeler ile birlikte değerlendirme sürecine girilmektedir.

Onay alınması halinde de borsa ve bazı aracı kurumlar yardımı ile piyasada hisse senedi satışı gerçekleştirilmektedir. Şirketler tarafından piyasaya arz edilen hisse senetleri, tek bir türden oluşmamaktadır. Örnek verecek olursak; kimi hisse senedi bireylere yönetim kurulunda bulunma, şirket karlarından faydalanma ve bunun gibi haklar tanırken, bazı hisse senetleri ise, firmalar tarafından adeta teşekkür belgesi olma özelliği ile verilmekte ve bu hisse senetlerinden kişilerin kar elde etmeleri mümkün değildir.

Ülkemiz yatırım piyasasında en çok karşımıza çıkan hisse senetlerinden birisi olan adi hisse senetleri ise, şirket sermayesinin belirli bir kısmını temsil eden paya sahip olan kişilere verilmektedir. Şirket sermayesinde kendi sermayesi bulunduğu için elde edilen bu hisse senetlerinde, kişilerin şirketin elde ettiği kardan pay alması, şirket yönetim kuruluna katılarak kararlarda etkili olması, oy kullanabilmesi, tasfiye bütçesinden pay alabilmesi ve şirkette olası kararlar veya faaliyetler ile ilgili anında bilgi alabilme hakkı vermektedir. Görüleceği üzere, adi hisse senetlerini elinde bulunduran kişiler, birçok imkandan faydalanabilecektir.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi