Açığa Satış (Short Selling) Nedir?

Ekonomik manada kullanılan kavramlardan biri de açığa satış işlemidir. Short Selling olarak da bilinen bu kavram aslında uygulanan bir yöntem olarak da karşımıza çıkar. Açığa satış işlemi; borsa veya diğer alanlarda satıcı olarak bulunan kişinin henüz elinde olmayan hisse senedi ve döviz gibi değerleri belirlenen vade sonunda satışı gerçekleştirdikleri kişiye teslim etme işlemidir.

Hisse senetleri ve dövizin düşeceği yönünde bilgi sahibi olan yatırımcıların kullanmış olduğu bir yöntemdir. Açığa satış işleminin amacı; hedeflenen hisse senetlerini yüksek fiyatlardan satıp, vade sonunda düşük fiyattan almak suretiyle alıcıya teslim edilirken aradaki fiyat farkını kâr olarak alınmasıdır.

Açığa satış işleminin avantajı olduğu gibi tersi durumlarda dezavantajı da vardır. Hisse senetlerinin düşeceği yönündeki ön görünün tutmaması durumunda fiyatların yükselmesine bağlı olarak zarar ortaya çıkar. İşlemi gerçekleştiren kişi de bu zararın sahibi olup kaybeder.

Açığa satış işlemi riskli olmasına karşılık birçok yatırımcının kullandığı bir uygulamadır. Riske rağmen elde edilecek kârın yüksek olacağı yönündeki tüyolar yatırımcıyı otomatik olarak etkiler ve işlemin en uygun vaktinde uygulama koyar. İyi takip edilmesi durumunda hisse senetlerinden kazandırdığı gibi dövizden de gelir elde edilebilir.

Lakin açığa satış işleminde döviz az tercih edilen işlemlerden biridir. Özellikle düşük fiyatlardan alınan hisse senetlerinin getirileri yükseldiğinde işlemi gerçekleştiren kişinin kâr oranı o ölçüde yükselmektedir. Açığa satış işleminin güzel tarafı hisseyi satın almadan satma imkanına sahipsiniz.

Basit bir örnek ile anlatacak olursak; değeri 1 TL olan hisseden 100 adet sattınız. Açığa satış işleminin vade süre geldiğinde alıcıya teslim ederken hissenin fiyatı 2 TL çıkmış ise 100 TL zarara uğrarsınız. Eğer hissenin değeri 0.5 TL’ye düşerse 50 TL kâr elde etmiş olursunuz.

Yorumlar

Parite Vitrini

...

Ekonomi Takvimi