Analizler

 • 16 Kasım
  16 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Euro Bölgesi Enflasyon verisinin beklentiler dâhilinde açıklanması ile aşağı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise yukarı yönlü seyir izleyeceği düşünülmektedir. Olası alıcılı atakların 1.1836-1.1880 direnç kademelerine doğru genişleyeceği düşünülmektedir.

 • 16 Kasım
  16 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro ekonomik açıdan oldukça yoğun geçen haftanın üçüncü işlem gününde Japonya’da Ekonomik Büyüme verisi 0,3% ile beklentiler dâhilinde açıklandı. Bununla beraber İngiltere’de İşsizlik Oranı sabit kalırken Ortalama Gelir Endeksi bir önceki döneme göre düşüş gösterdi.

 • 15 Kasım
  15 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında kritik 1.1836 seviyesinde fiyatlanmasını sürdüren paritenin günün ikinci yarısında alıcılı ataklarını 1.1880-1.1910 direnç kademelerine doğru genişleyeceği düşünülmektedir. Ancak teknik ve psikolojik açıdan oldukça önemli bir seviye olan 1.1910 kademesine doğru yaşanacak yükselişlerin satış baskısı ile karşılaşacağını belirtmek isteriz.

 • 15 Kasım
  15 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro ekonomik açıdan oldukça yoğun geçen haftanın ikinci işlem gününde Çin’de Sanayi Üretimi negatif sonuçlanırken İngiltere Enflasyon Oranı 3,0% ile beklentilerin altında açıklandı. Bunların dışında Avrupa, ABD, İngiltere ve Japonya Merkez Bankası Başkanlarının Frankfurt’ da katıldıkları panelde Merkez Bankalarının kamu ve piyasalar ile nasıl iletişim kurulması gerektiğine yönelik gerçekleştirdikleri konuşma dikkat çekti.

 • 13 Kasım
  13 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dahilinde geri çekilmelerini sürdüren paritenin gün içerisinde satıcılı seyrini 1.1635-1.1611 destek kademelerine doğru sürdüreceği düşünülmektedir. ABD tahvil faizlerinin artış göstermesi ile Dolar lehine fiyatlamaların günün ikinci yarısında da devam edeceği düşünülen paritede düşüşlerin hız kazanması durumunda 1.1555 destek kademesi hedeflenmelidir.

 • 13 Kasım
  13 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta Dolar’ın çoğu gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kaybettiği gözlemlendi. Vergi reformunun ertelenmesinden kaynaklanan sürecin devam ettiğini ancak ABD’de artan tahvil faizleri nedeni ile Dolar’ın bir miktar toparlandığı gözlemlendi. Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Trump’ın Vietnam’da Suriye krizi üzerine görüşme yapmaları ve teröre karşı ortak mücadele edeceklerini açıklamaları dikkat çekti.

 • 10 Kasım
  10 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dahilinde alıcılı ataklarını 1.1635 seviyesinin üzerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Olası alıcılı ataklarını 1.1680-1.1717 direnç kademelerine genişleteceğini belirtmek isteriz. Beklentilerin aksine Dolar lehine fiyatlamaların ön plana çıkması durumunda ise 1.1611-1.1555 destek kademelerine doğru geri çekilmelerin yaşanacağını hatırlatmak isteriz.

 • 10 Kasım
  10 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde Suudi Arabistan’ın yolsuzluk soruşturmalarının devam etmesi ile kritik dönemden geçtiği günlerde Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan üzerinde yatırımcı güveninin artacağını savundu. Özellikle yolsuzluğa sıfır tolerans gösterdiklerini aktaran Bakan, Prenslerin bile bu konuda dokunulmazlık hakkına sahip olmadıklarını dile getirdi.

 • 09 Kasım
  9 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir. Olası yukarı yönlü seyrin 1.1635-1.1680 direnç kademelerine doğru genişleyeceği düşünülmektedir.

 • 09 Kasım
  9 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde Dünya’nın lokomotif ülkesi olan Çin’de açıklanan verilerin negatif sonuçlanması ile güvenli liman varlıklarına olan talebin arttığı gözlemlendi. Bununla birlikte Suudi Arabistan’da yaşanan krizin devam ettiğini belirtmek isteriz.

 • 08 Kasım
  8 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dâhilinde alıcılı ataklarını 1.16 seviyesini üzerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. ABD vergi reformunun erteleneceğine yönelik haberler ile paritenin alıcılı ataklarını 1.1635-1.1680 direnç kademelerine doğru genişleteceği düşünülmektedir.

 • 08 Kasım
  8 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde Euro Bölgesinde Perakende Satışlar verisi beklentilerin üzerinde açıklanırken ABD’de İş İmkânları ve Personel Değişim Oranı 6,093M olarak pozitif sonuçlandı. Öte yandan Suudi Arabistan’da tutuklanan kişilerin şahsi banka hesaplarının dondurulduğu bilgisi verildi.

 • 07 Kasım
  7 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında kritik 1.1555 seviyesine yakın fiyatlamasını sürdüren paritenin günün ikinci yarısında ise ABD Başkanı Trump’ ın Kuzey Kore ile uzlaşmaya gidilmesi gerektiğine yönelik yaptığı açıklama ile geri çekilmelerini 1.1510 destek kademesine doğru derinleştireceği düşünülmektedir.

 • 07 Kasım
  7 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda Suudi Prensin ölümünden sonra Hizbullah’ın Suudi Arabistan’a yönelik hareketleri nedeni ile Körfez İşleri Bakanı Lübnan’ı hedef aldı. Hem Yemen’in füze atması hem de Lübnan’ın desteğinin İran tarafından sağlandığına dikkat çeken Bakan, Lübnan’ı savaş ilan eden bir ülke olarak göreceklerini dile getirdi.

 • 06 Kasım
  6 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta İngiltere’nin 10 yıl aradan sonra faiz artışı kararı alması ve ABD Tarım Dışı İstihdam ile Ortalama Saatlik Kazançlar verileri dikkat çekti. Bununla beraber Katalan Lider Puigdemont’un Belçika polisine teslim olması haftanın dikkat çeken bir diğer gelişmesi oldu.

 • 03 Kasım
  3 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında aşağı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ABD tarafından açıklanacak veriler doğrultusunda yön belirleyeceğini belirtmek isteriz. Özellikle ABD Ortalama Saatlik Kazançlar ve Tarım Dışı İstihdam verisinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 • 03 Kasım
  3 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde İngiltere beklenildiği gibi faiz arttırırken Merkez Bankası Başkanı Carney’nin faiz artışı, enflasyon ve işgücünde büyük ölçüde iyileşme kaydettiklerini ve hatta beklentilerinin üzerinde olduğunu açıkladı. Bununla beraber İngiltere varlık alımını 435 milyar Sterlin seviyesinde tuttu.

 • 02 Kasım
  2 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Almanya tarafından açıklanan verilerin olumlu sonuçlanması ile yukarı yönlü seyrini sürdüren paritenin günün ikinci yarısında da seyrini sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 02 Kasım
  2 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde FED’ in faiz oranını sabit tutması ve ekonomik görünüm hakkında yapılan açıklamalar dikkat çekti. Öte yandan İngiltere Savunma Bakanı taciz suçlaması nedeni ile istifasını sunarken gözler gün içerisinde açıklanacak faiz kararına çevrildi.

 • 01 Kasım
  1 Kasım 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Haftanın üçüncü işlem gününe aşağı yönlü bir şekilde giriş yapan paritenin günün ikinci yarısında Dolar aleyhine fiyatlamaların yaşanacağı düşünülmektedir. ABD Federal Fon Hedef Oranının açıklanacağı günde faiz artışına gidilmeyeceğini düşünmekteyiz. Bu senaryomuzun gerçekleşmesi durumunda alıcılı atakların 1.1680-1.1717 direnç kademelerine doğru genişleyeceğini belirtmek isteriz.

 • 01 Kasım
  1 Kasım 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde Euro Bölgesi tarafından Ekonomik Büyüme verisi, Enflasyon ve İşsizlik Oranlarının açıklanması dikkat çekti. Diğer yandan Kanada Ekonomik Büyüme Oranı -0,1% ile beklentileri karşılayamayarak negatif sonuçlandı.

 • 31 Ekim
  31 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Haftanın ikinci işlem gününde aşağı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise Euro Bölgesi tarafından açıklanan veriler ile yukarı yönlü ataklar göstereceği düşünülmektedir.

 • 31 Ekim
  31 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde Almanya Tüfe ve Perakende Satışlar verisinin dikkat çektiğini, bununla beraber İspanya’da yaşanan karışıklığın Katalan liderinin ülkeden uzaklaşması ile sonuçlandığını belirtmek isteriz.

 • 30 Ekim
  30 Ekim 2017 Günlük Piyasa Analizi analiz

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta makro veri akışı açısından önem derecesi yüksek gelişmeler yaşanırken özellikle ABD Ekonomik Büyüme verisinin beklentilerin üzerinde açıklanması dikkat çekti.

 • 27 Ekim
  27 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Haftanın son işlem gününde aşağı yönlü seyrini kritik 1.1635 seviyesine yakın fiyatlayan paritede günün ikinci yarısında da satıcılı seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Geri çekilmelerin 1.1611-1.1555 destek kademelerine doğru derinleşeceği düşünülmektedir.

 • 27 Ekim
  27 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin gerçekleştirdiği konuşma ve bankanın açıklamış olduğu varlık alım programı küresel piyasalarda önemli ölçüde yankı buldu.

 • 26 Ekim
  26 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında Euro Bölgesi tarafından Mevduat Hesap Oranı ve Faiz Oranı Kararı verilerinin Euro lehine sonuçlanması durumunda alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 26 Ekim
  26 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro veri akışı açısından yoğun geçen haftanın üçüncü işlem gününde İngiltere Ekonomik Büyüme Oranı 1,5% ile beklentilerin üzerinde pozitif açıklanması güne damga vuran en önemli gelişme oldu. Kanada’nın ise beklentiler dâhilinde faiz oranı kararında değişiklik yapmadığı gözlemlendi.

 • 25 Ekim
  25 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Almanya tarafından açıklanan veriler sonrası alıcılı ataklarını 1.1760 seviyesinin üzerine taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir. Draghi’nin faiz kararı ve para politikasına ilişkin gerçekleştirmesi beklenen konuşma öncesi paritenin alıcılı ataklarını 1.1795-1.1836 direnç kademelerine doğru genişleteceği düşünülmektedir. Beklentilerin aksine Dolar lehine fiyatlamaların yeniden ön plana çıkması durumunda ise paritenin 1.1717-1.1680 destek kademelerine doğru geri çekileceği düşünülmektedir.

 • 25 Ekim
  25 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda Almanya ve Euro Bölgesi İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksinin pozitif, Bileşik ve Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksinin ise negatif sonuçlar doğurduğu haftanın ikinci işlem gününde Euro’nun Dolar karşısında değer kazandığı gözlemlendi.

 • 24 Ekim
  24 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında alıcılı ataklar gösteren paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü atakları 1.1795-1.1836 direnç kademelerine doğru genişleteceği düşünülmektedir. Ancak teknik ve psikolojik açıdan önem düzeyi yüksek olan 1.1836 direnç kademesine kadar yaşanacak yükselişlerin bu seviyeden tepki satışları ile karşılaşılacağına yönelik tedbirli olunmalıdır.

 • 24 Ekim
  24 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro veri akışı açısından sakin geçen günde Avrupa Birliği liderler zirvesinde İngiltere’nin Brexit müzakerelerinde bir ilerleme kaydedememesine rağmen ikinci aşamanın gerçekleşmesine yönelik hazırlıkların başlanması kararı alındı.

 • 23 Ekim
  23 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Yellen etkisiyle aşağı yönlü seyrini sürdüren paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyrine devam edeceği düşünülmektedir. Dolar’ın değer kazanması ile beraber İspanya ve İtalya’nın kuzeyindeki siyasi krizler Euro bölgesini olumsuz etkilemesi nedeni ile paritede geri çekilmelerin 1.1717-1.1680 destek kademelerine doğru derinleşeceği düşünülmektedir.

 • 23 Ekim
  23 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın son işlem gününde Kanada TÜFE ve Perakende Satışlar verilerinin negatif sonuçlanması ile Kanada Dolarının küresel piyasalarda değer kaybetmesine neden oldu. Öte yandan İtalya’nın kuzeyinde yapılan özerklik referandumunun sona ermesi dikkat çeken bir diğer konu oldu.

 • 20 Ekim
  20 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Güne ABD bütçe tasarısı gelişmesi ile aşağı yönlü bir şekilde giriş yapan paritenin kritik 1.1836-1.1795 dar bant aralığında seyir izlediği gözlemlendi. Günün ikinci yarısında özellikle 1.1795 seviyesinin kırılması ile Dolar lehine fiyatlamaların 1.1705-1.1680 destek kademelerine doğru derinleşeceğini belirtmek isteriz.

 • 20 Ekim
  20 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde İngiltere Perakende Satışlar verileri beklentilerin altında sonuçlanarak negatif etki yarattı. ABD tarafında ise İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları bir önceki döneme göre azalma göstererek beklentilerin üzerinde açıklandı.

 • 19 Ekim
  19 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dâhilinde yukarı yönlü ataklarını 1.1836 seviyesine yakın taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da FED Başkanının kim olacağına dair belirsizliklerin devam etmesi ile alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 19 Ekim
  19 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde İngiltere Ortalama Gelir Endeksi ve İkramiyeler verisi pozitif sonuçlanırken İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim beklentiler üzerinde ve bir önceki aya göre olumsuz sonuçlandı. Öte yandan İspanya’da referandum sürecinde önce gelen ayrılıkçıların Katalan Bağımsızlığı için yapılan eylemlerin İspanya’nın zor bir beş gün geçirmesine neden oldu.

 • 18 Ekim
  18 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dâhilinde aşağı yönlü seyrini 1.1795 seviyesinin altına taşıyan paritenin günün ikinci yarısında da satıcılı seyir izleyeceği düşünülmektedir. Yeni FED Başkanı’nın John Taylor olacağına yönelik spekülatif haberler sonrası paritenin satıcılı seyrini 1.1705-1.1680 direnç kademelerine doğru derinleştireceği düşünülmektedir.

 • 18 Ekim
  18 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda makro veri akışı açısından oldukça yoğun bir gün geride bırakılırken İngiltere enflasyon verisinin beklentiler dâhilinde 3,0% ‘e yükselmesi ve Euro Bölgesi enflasyon verisinin değişiklik göstermemesi dikkat çekti.

 • 18 Ekim
  17 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında ABD Başkanı Trump’ın şahin olarak görülen ekonomist John Taylor ile FED Başkanlığı için yaptığı görüşmenin olumlu geçtiğine yönelik haberler doğrultusunda Dolar lehine fiyatlamalar yaşanan paritede günün ikinci yarısında da satıcılı seyrin devam edeceği düşünülmektedir.

 • 17 Ekim
  17 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde ABD Başkanı Trump’ ın İran ile yapılan nükleer anlaşma ile ilgili yeni stratejilerini belirlediğini açıkladı. Bununla beraber FED Başkanı Janet Yellen’ in açıklamalarının etkileri sürmüş oldu. Öte yandan Irak-Kerkük gerginliğinin küresel piyasalarda önemli ölçüde yankı buldu.

 • 13 Ekim
  13 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yatay eksenli bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında ise ABD Enflasyon ve Perakende Satışlar verileri öncesinde dengeli ve çift yönlü bir şekilde 1.1795-1.1894 bant aralığında fiyatlanacağı düşünülmektedir.

 • 13 Ekim
  13 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde açıklanan Euro Bölgesi Sanayi Üretimi, ABD ÜFE ve İşsizlik Haklarından yararlanma Başvuruları ile Ham Petrol Stokları dikkat çekti. Öte yandan jeopolitik risk içeren Atlantik üzerinde yeni bir kasırga görüldüğü ve bu kasırganın daha önce ABD kıyılarını vuran kasırgalardan farklı bir güzergâh izlediği açıklandı.

 • 12 Ekim
  12 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Haftanın dördüncü işlem gününde Euro Bölgesi Sanayi Üretimi verisinin beklentilerin üzerinde açıklanması ile alıcılı ataklarını sürdüren paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 12 Ekim
  12 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın üçüncü işlem gününde Euro Bölgesinde Katalan bağımsızlığının askıya alınması ile endişelerin azaldığı ve yatırımcıların İspanya hisselerine eğilim gösterdiği gözlemlendi. Öte yandan günün en dikkat çeken gelişmesi FED tutanaklarının açıklanması oldu.

 • 11 Ekim
  11 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Hafta başından itibaren alıcılı ataklar geliştiren paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Dolar’ın küresel piyasalarda değer kaybetmesi nedeni ile yükselişini dördüncü güne taşıyan paritede alıcılı atakların 1.1836-1.1880 direnç kademelerine doğru genişleyeceği düşünülmektedir.

 • 11 Ekim
  11 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde Katalanlar'ın bağımsızlık ilan etmesi beklenirken Katalan yönetiminin İspanya Hükümeti ile diyaloğun sürdürülebilmesi için bağımsızlık ilanını askıya alınmasına yönelik yaptığı açıklama dikkat çekti. Öte yandan Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye ait askeri belgeleri siber saldırı gerçekleştirerek çaldığına dair çıkan haberler günün bir diğer dikkat çeken konusu oldu.

 • 10 Ekim
  10 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dâhilinde günün ilk yarısında yukarı yönlü seyrini sürdüren paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklarını sürdüreceği düşünülmektedir.

 • 10 Ekim
  10 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Makro veri akışı açısından sakin geçen haftanın ilk işlem gününde Türkiye Sanayi Üretiminde düşüş yaşanırken 5,2% olarak açıklandı. Almanya Sanayi Üretimi verisi ise beklentilerin üzerinde iyileşme göstererek 2,6% ile pozitif görüntü çizdi.

 • 09 Ekim
  09 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü bir seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise aşağı yönlü bir şekilde fiyatlanacağı düşünülmektedir. Olası geri çekilmelerin 1.1717-1.1635 destek kademelerine doğru derinleşeceği düşünülmektedir.

 • 09 Ekim
  09 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Makro veri akışı açısından yoğun bir hafta geride kalırken, küresel piyasalara dolar lehine fiyatlamalar hâkim oldu. Avustralya merkez bankası faiz oranında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek %1,50 seviyesinde sabit bıraktı.

 • 06 Ekim
  06 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında aşağı yönlü bir şekilde fiyatlanan paritenin günün ikinci yarısında ise ABD Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin açıklanacak olması nedeni ile yatay bir seyir izlediği gözlemlendi.

 • 06 Ekim
  06 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın üçüncü işlem gününde ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Ticaret Dengesinin açıklanması ile Dolar’ın değer kazanımını sürdürmesi gözlemlendi. Öte yandan Kuzey Kore geriliminin azalması ile güvenli talep toplayamayan Altın Ons’ un geri çekilmeler yaşadığına tanık olduk.

 • 05 Ekim
  05 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısına yatay eksenli bir şekilde giriş yapan paritenin günün ikinci yarısında aşağı yönlü bir seyir izleyeceği düşünülmektedir. Gün içerisinde açıklanacak olan ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisinin olumlu sonuçlanması durumunda Dolar lehine fiyatlamaların ön planda olacağı düşünülen paritede 1.1717-1.1680 destek kademeleri hedeflenmelidir.

 • 05 Ekim
  05 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda Yellen ve Draghi’ nin konuşmalarından ekonomik görüntü ve para politikası ile ilgili açıklamalar elde edilemezken ABD ISM İmalat Dışı endeksi 2005 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bununla beraber ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği 135K ile beklentilerin üzerinde açıklanmış oldu. Haftanın üçüncü işlem gününde diğer dikkat çekici gelişme ise S&P ve Dow Jones endekslerinin tekrar rekor tazelemesi oldu.

 • 04 Ekim
  04 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasaanaliz

  Günün ilk yarısında alıcılı ataklar gösteren paritenin günün ikinci yarısında da yukarı yönlü seyrini sürdüreceği düşünülmektedir. Alıcılı ataklarını 1.1794-1.1836 direnç kademesine doğru genişleteceği düşünülen paritede bu seviyelerden satış baskısıyla karşılaşmasına yönelik tedbirli olunmalıdır.

 • 04 Ekim
  04 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Haftanın ikinci işlem gününde Türkiye’de enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde açıklanması yankı bulurken Euro Bölgesinde Üretici Fiyat Endeksinin pozitif görüntüsü dikkat çekti. Öte yandan FED Başkanlığı için araştırmaların son bulduğu ve listenin Trump’a sunulduğu kaydedildi.

 • 03 Ekim
  03 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında yukarı yönlü bir seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında ise aşağı yönlü bir seyir izleyeceği düşünülmektedir. Teknik ve psikolojik açıdan önem düzeyi yüksek olan 1.1717 seviyesine yakın fiyatlamasını sürdüren paritede Dolar lehine fiyatlamaların ön planda olduğunu belirtmek isteriz.

 • 03 Ekim
  03 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda İmalat verilerinin açıklanması ile haftanın ilk işlem gününü oldukça hareketli bir şekilde tamamlamış olduk. Türkiye İmalat PMI 53.50 olarak açıklanırken Euro Bölgesi ve Almanya’da negatif görüntü çizildi. Öte yandan ABD’de imalat verilerinin pozitif etkisi Dolar ve vadeli endekslerin yükselişini sağlamış oldu.

 • 02 Ekim
  02 Ekim 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Beklentiler dâhilinde günün ilk yarısında aşağı yönlü bir seyir izleyen EURUSD paritesinin günün ikinci yarısında da satıcılı seyrini sürdüreceği, Altın Ons’ un günün ikinci yarısında 1267.00-1281.00 bant aralığında dengeli ve çift yönlü bir şekilde hareket edeceği, USDTRY kurunun günün ikinci yarısında da alıcılı ataklar göstereceği düşünülmektedir.

 • 02 Ekim
  02 Ekim 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününe girilirken kazançlarını aylık periyoda yansıtan Dolar Türk lirası kuru dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın motorlu taşıtlar vergisinin tekrar görüşülmesine yönelik bilgi aktarması da ülkemizde son birkaç günde gündemi meşgul eden MTV konusunda önemli bir gelişme oldu.

 • 29 Eylül
  29 Eylül 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Haftanın son işlem gününde Euro Bölgesinde TÜFE verisinin Almanya tarafında ise İşsizlik Oranı ve Perakende Satışlar verilerinin açıklanması ile yukarı yönlü seyir izleyen paritenin günün ikinci yarısında da alıcılı ataklar göstereceği düşünülmektedir.

 • 29 Eylül
  29 Eylül 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın dördüncü işlem gününde Almanya enflasyon verisinin değişiklik göstermemesi ve ABD tarafında İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularının artması ile ekonomik büyüme verisinin pozitif görüntüsü dikkat çekti.

 • 28 Eylül
  28 Eylül 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  ABD Başkanı Donald Trump’ ın yeni vergi reformunun ana hatlarını açıklamasının ardından Dolar’ın küresel piyasalarda değer kazanması ile aşağı yönlü fiyatlandığına tanık olduğumuz paritenin haftanın dördüncü işlem gününde tepki alışlarıyla karşılaşarak bir miktar toparlandığı gözlemlendi.

 • 28 Eylül
  28 Eylül 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda ABD vergi reformunun geniş yankı uyandırdığı haftanın üçüncü işlem gününde Trump’ın konuyu detaylandırması ve bu gelişmeye bağlı olarak Dolar’ın değer kazandığı dikkat çekti.

 • 27 Eylül
  27 Eylül 2017 Gün Ortası analiz

  ABD Ticaret Bakanı Ross’ un vergi reformu tasarısının yasalaştırılması ile GSYH’ nın yıllık %1 artış göstereceğine dair yaptığı açıklamalar ile Fed Başkanı Janet Yellen’ in ABD ekonomisiyle ilgili yaptığı açıklamaların ardından Dolar lehine fiyatlamalarını sürdüren paritenin günün ikinci yarısında da aşağı yönlü bir seyir izleyeceği düşünülmektedir.

 • 27 Eylül
  27 Eylül 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde FED Başkanı Yellen’ in konuşması dikkatle takip edildi ve enflasyon ile para politikası konularında önemli açıklamalarda bulundu. Öte yandan İspanya Başkanı ile ortak bir toplantı düzenleyen Trump’ın Kuzey Kore ve Katalan bağımsızlığı hakkında görüşlerini beyan etmesi dikkat çekti. Günün diğer dikkat çeken gelişmesi ise ABD’de vergi reformu tasarısının yasalaşması halinde ekonomik büyümenin 1% artacağını açıklayan Ticaret Bakanı Ross oldu.

 • 26 Eylül
  26 Eylül 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Haftanın ikinci işlem gününde Dolar lehine fiyatlamalara tanık olduğumuz paritenin günün ikinci yarısında da aşağı yönlü seyir izleyeceği düşünülmektedir. Bugün Fed Başkanı Janet Yellen’ in gerçekleştireceği konuşmada para politikası ve enflasyon hedefine değinmesi bekleniyor.

 • 26 Eylül
  26 Eylül 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda Kuzey Kore ve ABD geriliminin tekrar tırmandığı ve Türkiye’nin vana kapatma düşüncesi ile Kerkük’ü tehdit etmesinin ardından Altın Ons ve Ham Petrol’ün yukarı yönlü ataklar gösterdiğine tanık olduk.

 • 25 Eylül
  25 Eylül 2017 Gün Ortası Piyasa analiz

  Haftanın ilk işlem gününe yukarı yönlü bir şekilde giriş yapan paritenin tepki satışlarıyla karşılaşmasının ardından günün ikinci yarısında ise satıcılı seyir izleyeceği düşünülmektedir. Dolar lehine fiyatlamaların devam etmesi durumunda aşağı yönlü seyrin 1.1830-1.1790 destek kademelerine doğru derinleşeceği düşünülmektedir.

 • 25 Eylül
  25 Eylül 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta dikkatleri toplayan ve sonuçları beklenen Almanya seçimleri Merkel’in 12 senenin ardından tekrar seçilmesi ile sonuçlandı. Koalisyon ortakları ile önemli ölçüde oy kaybeden Merkel’in bu durumu çözümlemeye çalışacağını açıklaması ve Irkçı parti görüntüsü çizen AfD’ nin oylarını arttırmasının Yahudileri endişelendirmesi dikkat çeken gelişmeler oldu.

 • 22 Eylül
  22 Eylül 2017 Günortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında 1.20 seviyesinin üzerine ataklar gösteren paritenin Euro lehine fiyatlamalarının Almanya ve Euro bölgesinde PMI verilerinin beklenenden daha yüksek açıklanması ile alıcılı ataklarını sürdürdüğü gözlemlendi. Olası alıcılı atakların 1.1995-1.2030 direnç kademeleri hedeflenmelidir. Beklentilerin aksine Dolar lehine fiyatlamaların yaşanması durumunda ise 1.1910-1.1870 destek kademeleri hedeflenmelidir. Ancak yaşanacak geri çekilmelerin kırılgan olacağı ve yukarı yönlü potansiyelin açığa çıkacağı göz ardı edilmemelidir.

 • 22 Eylül
  22 Eylül 2017 Günlük Piyasa analiz

  Haftanın dördüncü işlem gününde Japonya’nın faiz oranını sabit bırakması ve genişlemeci politikanın BOJ tarafından istikrarlı ilerlediğinin açıklanması dikkat çekti. Öte yandan pozitif görüntü sergileyen ABD işgücünün işsizlik haklarından yararlanma başvurularının azalması ile görüntüsünü yineledi. Bununla beraber ABD Başkanı ile görüşen Erdoğan’ın Irak’ta gerçekleşecek referandum ve bölgenin durumu ile ilgili mutabık kaldıklarını açıklaması dikkat çekti.

 • 21 Eylül
  21 Eylül 2017 Günortası Piyasalar analiz

  Günün ilk yarısında 1.09 seviyesine yakın denge arayışına devam eden paritenin günün ikinci yarısında aşağı yönlü bir seyir izleyeceği düşünülmektedir. Geri çekilmelerin 1.1870 – 1.1830 destek seviyelerine kadar gerçekleşeceği ve bu seviyelerde hız keserek dengeleneceği düşünülmektedir. Beklentilerin aksine yaşanacak yükselişlerde ise 1.1940 -1.1995 direnç kademeleri hedeflenmeli ve orta vadeli trend yönünde kalınmaya özen gösterilmelidir.

 • 21 Eylül
  21 Eylül 2107 Günlük Piyasa analiz

  Haftanın üçüncü işlem gününde FED faiz arttırmayarak beklentileri karşılamış oldu. Ancak açıklamada dikkat çekici unsurların bulunduğunu belirtmek isteriz. Özellikle yıl içinde faiz artışı kararını destekleyen kişi sayısının 8’den 11’e yükselmesi ve enflasyonun görüntüsünün geçici olduğunun yükseliş beklentisinin sürdüğünün belirtilmesi dikkat çekti.

 • 20 Eylül
  20 Eylül 2017 Günortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında beklentiler dahilinde 1.20 seviyesinin üzerinde fiyatlanan paritenin Dolar aleyhine fiyatlamalarının günün ikinci yarısında devam edeceği düşünülmektedir. Federal Fon Hedef Oranı kararının açıklanacak olması nedeni ile Dolar’ın değer kaybının süreceği ve 1.2052-1.2092 direnç kademelerinin tekrar hedeflenmesi gerektiği düşünülmektedir.

 • 20 Eylül
  20 Eylül 2017 Günlük Piyasa analiz

  Haftanın ikinci işlem gününde Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı verisinin Almanya lehine açıklanmasının ardından Euro’nun Dolar karşısında değer kazandığı gözlemlendi. Öte yandan Harvey ve Irma’nın ardından Maria kasırgası ile Meksika’da yaşanan depremin şiddeti Amerika kıtasında büyük hasarlara yol açtı.

 • 19 Eylül
  19 Eylül 2017 Günortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Almanya ve Euro Bölgesi ZEW Ekonomik Hissiyatı verileri paritenin yukarı yönlü seyrini destekler nitelikte bir sonuç doğurmuş oldu. Alıcılı atakların günün ikinci yarısında da devam edeceği ve 1.2022-1.2052 direnç kademelerinin tekrar hedeflenmesi gerektiği düşünülmektedir.

 • 19 Eylül
  19 Eylül 2017 Günlük Piyasa analiz

  Haftanın ilk işlem gününde Irak Bölgesine müdahale edeceğini açıklayan Erdoğan’ın tatbikatları başlatmasının ardından Türk Lirası’nın düşüş yaşadığı gözlemlendi. Bununla beraber Euro Bölgesinde açıklanan TÜFE verisi ilk işlem gününde dikkat çeken bir diğer gelişme oldu.

 • 18 Eylül
  18 Eylül Günortası Piyasa analiz

  Günün ilk yarısında Euro bölgesi enflasyon verisinin beklentilere paralel açıklanması ile birlikte 1.1930 seviyesinden aldığı destekle yukarı yönlü alıcılı ataklar geliştiren paritenin, günün ikinci yarısında da kısmi de olsa yukarı yönlü eğilimine devam edeceği düşünülmektedir.

 • 18 Eylül
  18 Eylül 2017 Günlük Piyasa analiz

  Küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta İngiltere Faiz Oranı Kararı oylamasının ardından faiz artışına gitmeyerek Sterlin’ in hafta boyunca yaşadığı değer kazanımını gözlemledik. Haftanın dikkat çeken diğer gelişmeleri ise ABD TÜFE verisinin beklentilere göre pozitif bir tablo oluşturması ve Ham Petrol’ün 49 dolar üzerinde dengelenmiş olmasıydı.